Probuzení v Nepálu

Nepál, ležící ve stínu osmitisícových horských vrcholů, je převážně hinduistickou zemí. V poslední době ale prudce vzrůstá počet křesťanů. Tempo růstu církve je jedno z nevyšších na světě, křesťanská populace Nepálu se za poslední tři roky více než ztrojnásobila a nyní dosahuje 300 000 lidí.

Více než 80% Nepálců se hlásí k hinduismu. Nedávno se sešly více než 3 miliony lidí, aby oslavily hinduistický svátek Šivarátrí v největším chrámu země. Tito lidé věří, že provádění různých rituálů jim může přinést zdraví, prosperitu a šťastný život.

Haary Pandey vyrostl v rodině, která přísně zachovávala hinduistické zvyky, ale v pubertě se bouřil, protože ho svazovalo množství pravidel, která se musela zachovávat.

„Když někdo z rodiny zemřel, museli jsme si oholit hlavy a nesměli jsme jíst sůl po dobu 12 nebo 13 dní,“ řekl pro CBN News. „Když jsem patřil k hinduistům, neměl jsem žádnou víru v bohy, které jsem uctíval, ale klaněl jsem se obrazům, sochám a fotografiím.“

Haary doufal, že pokud bude zachovávat rituály, hinduističtí bohové mu pomohou ven z problémů. Jeho finanční problémy se bohužel stále zhoršovaly, takže musel odejít do zahraničí za strýcem, který se mohl postarat o něj a jeho vzdělání.

„Ve Spojených arabských emirátech jsem poprvé slyšel o Ježíši Kristu. Moji přátelé mě povzbuzovali, abych si přečetl Bibli, Boží slovo,“ říká Haary.

O pět let později se Haary vrátil do Nepálu, kde ho jiný přítel pozval na tábor pro mládež organizovaný Evelyn Martin, Filipínkou pracující v Nepálu. Společně se svou dcerou, Sam, vyučují mladé lidi o Boží lásce.

Radost z Božího slova
Radost z Božího slova

„Našim úkolem je posílit a inspirovat i další církve,“ říká Evelyn. „Mladí lidé ochotně a otevřeně poslouchají o Ježíši Kristu a zároveň jsou velice nadšení, mluví o víře se svými spolužáky, členy rodiny a nestydí se.“

Právě na tomto táboře pro mládež se Haary poprvé setkal s jediným pravým Bohem.

„Nemohl jsem uvěřit tomu, co se děje. Cítil jsem, že do mě vstoupil Duch Svatý. Od té doby je moje víra silnější a silnější a pořád jen říkám, „Wow! Bůh žije! Bůh žije!“

V té chvíli byl Haary také osvobozen od deprese.

„Někteří z mých strýců jsou šamani a léčitelé a je velmi těžké jim říct, že jsem spasený, že jsem se stal křesťanem. Modlím se, aby celá moje rodina byla zachráněná, tak jako já.“

Bohoslužba v nepálské církvi
Bohoslužba v nepálské církvi

Průzkumy ukazují, že stále více a více Nepálců se stává křesťany. Odborníci se domnívají, že jedním z důvodů růstu církví je nová ústava, která učinila z dříve oficiálně hinduistické země sekulární stát.

Nepálští křesťané uctívají Boha
Nepalští křesťané uctívají Boha

Oficiálně je v Nepálu nyní náboženská svoboda, ale kázání evangelia je stále zakázáno zákonem. Nepálští křesťané stále trpí pronásledováním a diskriminací, ale navzdory překážkám se další a další Nepálci obracejí ke křesťanství, protože je přitahuje láska, kterou jim křesťané projevují.

Evelyn Martin k tomu říká, „ nepálská církev je jednou z nejrychleji rostoucích církví na světě. Snažíme se přinést spasení do země, ve které uctívají 330 milionů bohů.“

Zdroj: CBN News

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *