Bůh mluví i v Peru

V minulém článku jste se mohli dozvědět o službě organizace Faith Comes by Hearing, která šíří Bibli v rozvojových zemí pomocí audionahrávek. V tomto článku přinášíme konkrétní příběh o tom, jak taková služba může vypadat.

Jméno odlehlé oblasti Apurímac na jihu Peru znamená v kečuánském jazyce „Tam, kde mluví bohové.“ Místní obyvatelé říkají, že je to proto, že se zdá, jako by zdejší velehory promlouvaly jedna k druhé. Tato oblast je jedním z nejvíce přehlížených regiónů Peru, zejména kvůli vysoké chudobě a nízké gramotnosti obyvatel.

Lidé tu žijí velmi chudě 2
Lidé tu žijí velmi chudě

Navzdory všem těžkostem, dnes tu mluví ne bohové, ale jediný pravý Bůh, a to díky lidem, jako je například Elena, kteří se snaží přinést svým blízkým Boží slovo v jejich rodném jazyce, kečuánštině.

Elena a její Proclaimer
Elena a její Proclaimer

Když Elena poprvé přišla k misionářům z Faith Comes by Hearing, aby se naučila používat Proclaimer, byla velmi plachá. Před nedávnem už pouštěla biblické nahrávky 30 lidem, se kterými cestovala na korbě náklaďáku. Elena také začala vést poslechovou skupinu v rámci své církve a pomáhá zakládat podobné skupiny v okolních vesnicích. S očima plnými slz vypráví, jak jí Boží slovo změnilo život:

Protože jsem neměla skoro žádné vzdělání, necítila jsem se jako silná osobnost. Bála jsem se promluvit, protože jsem měla pořád strach, že udělám nějakou chybu. Ale od té doby, co mám Proclaimer, se mi změnil život, protože mohu komukoli pomoci poslouchat Boží slovo. Potom, když poslouchají, se už nebojím s nimi promluvit o Bohu a vysvětlit jim jasněji, co pro ně udělal Ježíš. Nebojím se, že udělám nějakou chybu, protože když se mě někdo zeptá na otázku, na kterou neznám odpověď, jenom mu řeknu, že budeme znovu poslouchat Bibli a Ježíš nám prostřednictvím svého slova odpoví na všechny otázky. Vždy, když navštěvuji lidi z naší vesnice nebo z okolí, požádám někoho, aby se mnou poslouchal Bibli, a hned se okolo nás shromáždí spousta lidí a poslouchají s námi.   

V kraji Apurímac už bylo založeno několik církví a brzy začne i vyučování pastorů. Poslouchání Božího slovo v kečuánštině přesvědčuje lidi, že Bůh je miluje natolik, aby k nim mluvil jejich jazykem. Bůh si používá lidi, jako je Elena, aby mluvil k peruánským vesničanům a proměňoval jejich životy.

Zdroj: Faith Comes by Hearing

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *