Venezuelští Židé prchají před alarmujícím nedostatkem a chudobou do Izraele

CARACAS – Kvůli ekonomické krizi, která zmítá Venezuelou, desetitisíce jejích obyvatel opustily zemi. Týká se to i venezuelských Židů, z nichž se během roku 2015 přestěhovalo do Izraele 111. Čísla pro rok 2016 ještě nejdou známá, ale podle organizací, které se zabývají relokací Židů z problematických zemí do Izraele, jde asi o 90 lidí. V roce 2012 to bylo pro srovnání méně než polovina. Aliju v případě Venezuely stěžuje i to, že Izrael nemá se zemí žádné diplomatické styky. Prezident Hugo Chávez v roce 2009 během válečného konfiktu v Gaze vypověděl izraelského velvyslance z Caracasu a následně uznal existenci státu Palestina a sblížil se politicky s Íránem. Organizace tvořící pojítko mezi venezuelskými Židy a Izraelem tak pracují v anonymitě. V zemi, kde nyní lidé musí stát několikahodinové fronty na základní potraviny, nebo za ně platit několikanásobně vyšší částky na černém trhu, zemřelo na banální nemoci kvůli nedostatku léků už několik lidí. Ve třicetimilionové Venezuele žije nyní odhadem 6 až 9 tisíc Židů.

Za Chávezovy vlády byl antisemitismus široce rozbujený a odhaduje se, že z Venezuely uteklo asi 50 % z 22 tisíc Židů, kteří zde žili, když se prezident Chávez chopil moci v roce 2002. Situace se ale vyvíjela stejně i po jeho smrti roku 2013. Například předloni podle americké Ligy proti hanobení (ADL) vydal jeden z největších venezuelských časopisů na své titulce zpravodajské téma, kde uváděl, že za ekonomický kolaps země mohou „bohatí lidé izraelského původu“.

Ve venezuelském San Cristobalo nanrozený Daniel Ortiz, který se přestěhoval natrvalo do Izraele loni v listopadu, popsal listu Washington Times, jak se jeho rodina stala terčem násilných loupeží, při nichž přišla rodina o všechno, včetně automobilu. Za zločin nebyl nikdo potrestán. Dále popsal, že když si dal po přestěhování do Izraele svoji první lžíci kuřecí polévky, přimělo jej to k slzám. „Měli jsme velký hlad. Nebylo tam žádné maso, cukr, těstoviny,“ vzpomíná. Ortiz udělal „aliju“ už roku 2006, ale když zjistil, že je jeho matka nemocná, vrátil se zpět do Venezuely. Během let a po matčině smrti však zjistil, že nemá v zemi žádnou budoucnost a proto, až se v Izraeli zařídí, chce sem přivézt i svého otce, sestru i svou přítelkyni a jejich
společnou pětiletou dceru.

Odmítnutí židovští imigranti

Podle další nové imigrantky z Valencie, třetího největšího města Venezuely, Reisy Abramofové, která strávila pět let na studiích v USA, je země v alarmujícím stavu. „Je smutné vidět jak lidé čekají fronty na jídlo, anebo jak někteří umírají v nemocnicích, protože nejsou žádné léky,“ řekla. Její rodina si mohla určitou dobu dovolit nakupovat potraviny za přemrštěnou cenu na černém trhu. Podle organizací, které zajišťují venezuelským Židům asistenci na cestě do Izraele, se většina venezuelských Židů snaží usadit buď ve vedlejší Panamě, anebo ve Spojených státech amerických. To s sebou ale nese pro občany země, která prošla inflací, neúměrné finanční náklady, a tak se obracejí na Izrael, kde noví přistěhovalci mají nárok na balíček benefitů, který zahrnuje roční bezplatné zdravotní pojištění, slevu na hypotéku, na daních, na koupi auta či bezplatné školné.

Na druhou stranu imigraci do Izraele venezuelským Židům nijak nezlehčuje izraelské ministerstvo vnitra, které má nové imigranty v gesci. Izraelský deník Haaretz přinesl zprávu o devíti Venezuelanech, kterým byla zamítnuta imigrantská víza proto, že coby konvertité k judaismu nepříslušeli k žádné uznané židovské komunitě. Devatero rodilých Venezuelců konvertovalo roku 2014 po třech letech studií před konzervativním rabínským soudem, sestaveným z konzervativních rabínů z USA. Všichni pocházejí z rurálního malého města Maracay, odkud se nejbližší židovská komunita nachází asi hodinu cesty autem, ve Valencii. A právě zdejší židovské komunity se stali konvertité členy. Ačkoliv Židovská agenura (Sochnut) jejich imigraci podpořila, podle vyjádření ministerstva byla jejich alija zamítnuta, protože „během celého období, kdy se připravovali na konverzi, a stejně tak v době po ní, nenáleželi k židovské komunitě.“

zdroj: ztis.cz