V jižním Izraeli byl objeven teroristický tunel

OTEF AZA – Izraelské bezpečnostní složky odhalily na území Izraele „teroristický tunel“ vedoucí z jižní části pásma Gazy.

Podle mluvčího IDF byl tunel „neutralizován“, přičemž není jasné, zda byl zcela zasypán anebo pouze zapečetěn. Informace o jeho přesném umístění stále podléhá utajení. Podle IDF je za vybudování tunelu odpovědný Hamás, který hodlal tímto způsobem zaútočit na izraelské civilisty. Od léta 2014, kdy proběhla poslední ozbrojená operace v Gaze, jejímž cílem bylo objevit a zlikvidovat co nejvíce teroristických tunelů (IDF jich objevila minimálně 34), je to vůbec první tunel tohoto typu, který byl na izraelském území objeven. Hamás se po skončení operace IDF zapřisáhl, že bude v útocích proti Izraeli pokračovat i nadále a mimo jiné k teroru použije i další tunely. Podle palestinských médií Hamás uvedl, že se jednalo o jeden ze „starých“ tunelů, které byly vykopány ještě před rokem 2014. IDF však tvrdí pravý opak, prý se zcela určitě jedná o novostavbu.

Ministr obrany Moše Jaalon na základě tohoto objevu jen zdůraznil, že hledání tunelů je stále prioritní záležitostí, ačkoli jde o velmi komplikovanou záležitost. „Za poslední měsíce Hamás zaznamenal několik případů zřícení tunelů, při nichž zemřelo pár dělníků a nyní toto odhalení,“ dodal ještě Jaalon.

V únoru tohoto roku poznamenal náčelník Generálního štábu IDF Gadi Eizenkot, že Izrael má pokročilou technologii, která je schopna tunely detekovat i zneškodnit.

Podle odhadů IDF má nyní Hamás kolem pěti tisíc bojovníků speciálních jednotek a vytvořil 25 bojový batalion i brigádní velitelství. Současně se snaží obnovit zásoby zbraní a raket, které vyčerpal před dvěma lety.

zdroj: ztis.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *