V bývalém varšavském ghettu byly objeveny svitky knihy Ester

VARŠAVA – Za jednou ze zdí tajné synagogy v bývalém varšavském ghettu, která již byla natolik zchátralá, že se zřítila, objevili badatelé z izraelského institutu pro dokumentaci holocaustu Šem Olam tři svitky biblické knihy Ester, z nichž si zde věznění Židé předčítali na svátek Purim.

Minulý týden byly svitky převezeny do Izraele, kde budou v sídle Šem Olam, Kfar ha-roe, uloženy do místního archivu. Dva ze svitků byly nalezeny v relativně dobrém stavu, poslední byl ohořelý a téměř rozpadlý. Rabín Avraham Krieger, šéf institutu, k objevu uvedl: „Čím více prozkoumáváme život Židů ve varšavském ghettu, tím více zjišťujeme, jakou kuráž a mentální sílu projevili, aby, i přes zármutek a hrozbu smrti, které je obklopovaly, udrželi víru při životě. Tyto svitky, jež souvisí se zázračným vykoupením Židů z rukou těch, kteří usilovali o jejich zničení, přežily nacistické peklo.“

Varšavské ghetto bylo zlikvidováno po povstání vězňů v dubnu 1943, nacisté jej celé vypálili. Židé, kteří potlačení povstání přežili, byli deportování do koncentračního tábora Treblinka, kde většina z nich zahynula.

zdroj: ztis.cz