USA chtějí otevřít ambasádu v Jeruzalémě už v květnu

Velvyslanectví Spojených států amerických se podle pátečního prohlášení amerického ministerstva zahraničí přestěhuje z Tel Avivu do Jeruzaléma už letos v květnu. „V květnu plánují Spojené státy otevřít ambasádu v Jeruzalémě. Otevření připadne na 70. výročí Izraele,“ stálo v prohlášení ministerstva.

Americké velvyslanectví se bude z počátku nacházet v jeruzalémské čtvrti Arnona, kde byl doposud zřízen konzulát a přítomen na ní bude jen velvyslanec David Friedmann a malý tým pracovníků. Místo pro budoucí stálé velvyslanectví se podle ministerstva teprve musí najít.

Rozhodnutí přívítali premiér Izraele Benjamin Netanjahu, i například ministr dopravy Jisrael Katz. „Neexistuje na světě lepší dárek. Správné a spravedlivé rozhodnutí. Díky, příteli,“ napsal ve svém tweetu.

Palestinský hlavní mírový vyjednavač a generální tajemník výkonné rady Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát rozhodutí USA kritizoval.

Irikát řekl, že plán přestěhovat americkou ambasádu ukazuje, že Washington chce „porušit mezinárodní právo, zničit dvojstátní řešení a provokovat city palestinského lidu, stejně tak jako všech Arabů, muslimů a křesťanů po celém světě.“

Podle pátečních informací rovněž Trumpova administrativa zvažuje návrh amerického židovského miliardáře Sheldona Adelsona, který se nabídl, že část nákladů spojených s přestěhováním velvyslanectví Spojeným státům zaplatí. Podle ministerstva zahraniční nyní jeho právníci zkoumají, zda je možné přijmout dar od soukromé osoby, který by pokryl část nebo celé financování přesunu nové ambasády

 

zdroj: ztis.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *