UNESCO: Chrámová hora se bude jmenovat al-Aksá!

UNESCO, které se zabývá také ochranou a rekonstrukcí památkových objektů a archeologických památek na světě, přijalo na žádost Palestinské autonomie rozhodnutí, že již nebude používat termínu Chrámová hora (Temple Mount), ale mešita al-Aksá. UNESCO tímto svým bezpříkladným rozhodnutím přijalo pozici Palestinské samosprávy, která odmítá jakékoliv spojení hory Moria, t. j. Chrámové hory v Jeruzalémě s existencí prvního a druhého Chrámu. Striktně odmítá izraelské tvrzení, že Chrámová hora je nejsvětějším místem židovského národa. Tato ostudná politická rezoluce UNESCO byla přijata 33 zeměmi, 6 států hlasovalo proti a 17 se jich zdrželo. Pro hlasovali například Rusko, Francie, Španělsko, Slovinsko a Švédsko. Izraelský představitel při UNESCO Carmel Shama-haCohen uvedl, že Palestinci neustále pokračují ve vedení lživé protiizraelské kampaně a zvláště pak kampaň proti spojení Židů s Jeruzalémem a svatými historickými místy.

Předseda vlády Benjamin Netanijahu včera uvedl, že „se jedná o další absurdní rezoluci OSN. UNESCO ignoruje výjimečné historické spojení židovstva s Chrámovou horou. Je to místo, uvedl Netanijahu, kde tisíc let stály první a druhý Chrám a všichni Židé světa se k tomuto místu obraceli ve svých modlitbách po tisíce let. UNESCO přepisuje zásadní část v historii lidstva a tak znovu dokazuje, že existuje stále hlubší dno, na něž by mohlo ještě klesnout.“ Se svou kritikou UNESCA se přidal i poslanec Knessetu a předseda strany Ješ atid Yair Lapid. Koncem týdne poslal dopis generální tajemnici UNESCO Irině Bokové dopis, v němž ji žádá, aby se zasadila o zrušení této ostudné rezoluce, která je skvrnou na OSN. Lapid v dopise ještě dodal, že „tato rezoluce je ubohým pokusem přepisovat dějiny a přepisovat skutečnost a je součástí pokračujícího politického tažení proti Izraeli a židovskému národu. Palestinská nepřátelská rétorika v souvislosti s Chrámovou horou, která se vždy projeví jako lživá, stála v této vlně teroru již desítky izraelských životů. Vaše rezoluce živí a podporuje tuto vlnu teroru a bude mít na svědomí další nevinné oběti. Nebudete se moci zbavit za ni odpovědnosti.“

Nelze opomenout také historii raného křesťanství, které podle křesťanské tradice spojuje Druhý jeruzalémský Chrám s působením  Ježíše.  Je tedy s podivem, jak mohly země vycházející z křesťanské tradice hlasovat ve prospěch znevážení své vlastní náboženské a kulturní tradice.

Zcela je opomenuta v této problematice informace, že mbliuslimští Arabové dobyli na Byzantincích tehdejší Palestinu roku 638 o.l.

Není bez zajímavosti podotknout, že i velký muftí jeruzalémský Amin Haj al-Huseini, jehož nikdo nemůže považovat ani náznakem za přítele Židů, uvádí ve své knize o Jeruzalému, že na Chrámové hoře byl Šalamounův Chrám..

zdroj: eretz.cz

2 komentáře k “UNESCO: Chrámová hora se bude jmenovat al-Aksá!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *