Stane se Bangladéš křesťanskou zemí?

Podle oficiálních statistik se 156 milionová populace Bangladéše sestává z 89,1% muslimů, 10% hinduistů a méně než jednoho procenta křesťanů. Avšak neoficiálně se proslýchá, že křesťanů je mnohem více a stále jich přibývá, a to zejména ve venkovských oblastech. Je tento čtvrtý největší muslimský národ světa na cestě stát se národem křesťanů? „Neviditelní věřící“ si myslí, že ano.

 

Během nedávné průzkumné cesty do Bangladéše hovořil Jim Jacobson, předseda organizace Christian Freedom International, s mnoha místními pastory, pouličními kazateli, misionáři a čerstvě obrácenými křesťany. Podle nich je křesťanství na vzestupu a vzbuzuje obavy mezi muslimskou většinou. Výsledkem jsou sílící útoky proti křesťanským církvím.

Statistiky zakrývají pravdu

Oficiální informace o náboženském složení populace počítají pouze „tradiční křesťany“, tj. lidi, kteří se narodili v křesťanských rodinách a navštěvují státem uznávané církve. Avšak konvertité, kteří se obrátili z islámu, nejsou nikterak zahrnuti do statistik.

Místní věřící se shodují, že podíl křesťanů v Bangladéši musí dosahovat alespoň 10% obyvatelstva. Někteří místní evangelisté řekli CFI, že věří, že se Bangladéš ještě za jejich života stane křesťanskou zemí. Pokud je jejich odhad, potom už dnes v zemi musí žít nejméně 15 600 000 křesťanů. Zdá se, že všechny dostupné důkazy to potvrzují.

Více než 20 000 obrácených

Pastor Khaleque (60 let) je bývalý muslim, který se stal křesťanským pouličním kazatelem a nyní působí mezi horskými kmeny v severovýchodní části země. Pro CFI řekl, „Během posledních 12 měsíců se více než 20 000 muslimů obrátilo ke křesťanství. Víc než 20 000 obrácených, to už je pro muslimy dost velký problém.“
Khaleque musí čelit mnohým protivenstvím, několikrát byl zbit a musí platit výpalné policii, aby mohl pokračovat v misijní činnosti.

Vlastní rodina se ho zřekla

Pastor Rafiqul Islam, který si od svého obrácení říká už jen Rafiqul, se stará o 25 nově obrácených ve vesnici Bhadai. Církev se setkává v jednom z vesnických domků. Kromě toho také denně riskuje svůj život, když káže dobrou zprávu o Ježíši Kristu muslimům.

Rafiqul se obrátil v roce 2007. „Obrátil jsem se, abych získal věčný život v Ježíši Kristu.“ Kvůli změně vyznání přišel o svou rikšu i o obchod s čajem a jeho vlastní rodina se ho zřekla. Brzy po svém obrácení se snažil říci o Ježíši Kristu svým kamarádům z vesnice. Dva imámové ho přistihli na trhu, jak mluví o křesťanství a napadli ho. Zbili ho a přivázali před vesnickou mešitou.

Jeho synové ho mohli vykoupit, teprve když slíbili, že se otce pokusí přivést zpátky k islámu. Když ho ani oni nedokázali přemluvit k návratu k islámu, zbili ho do bezvědomí, sebrali mu všechny věci a nechali ho ležet na zemi.
Rafiqul řekl CFI, „Mnoho muslimů se obrací. Hlavně na venkově.“ Jen ve své vesnici Bhadai ví o více než 700 obrácených v posledních dvou letech. Říká, „Další a další lidé se obracejí každý den. Přestože nás pronásledují, dál kážeme dobrou zprávu.“

Na seznamu nežádoucích osob

Pastor Harun-Or-Rashid (36 let) je také bývalý muslim. Obrátil se v roce 2001 a nyní vede církev s 36 členy ve vesnici Bahgobannagar.

CFI řekl, že jeho církev stále roste. „Stále více nově obrácených se přidává k mé církvi. Jen v okrese, kde žiji, se od roku 1991 obrátilo 6 000 lidí.“

Pastor Rashid se svěřil, že je na seznamu lidí, které Islámský stát plánuje zavraždit. Pro CFI řekl, „Samozřejmě, že se bojím. Ale o svůj duchovní život se nebojím. Pokračujeme v kázání evangelia za každých okolností.“

Leták, který změnil život

Lovelu-Sadik Lebio (32 let), který se obrátil v roce 2004, řekl, že ho ke křesťanství přivedl jeden leták. Byl nadepsaný „Naděje pro ty, kdo ztratili naději“ a obsahoval mnoho veršů z Bible.

Jakmile se rodina dozvěděla, že je křesťanem, zřekla se ho. Opustila ho i manželka a ztratil práci. Říká, „Pro ně jsem mrtvý.“ Naštěstí potkal jiného křesťana, který se o ně postaral a pomohl mu stát se pastorem a pouličním kazatelem. Lebio vede dohromady čtyři domácí sbory, v největším z nich se setkává 52 lidí.

Mladí lidé se obracejí

Babul (22 let) bývalý muslim, který se obrátil 25. prosince 2013, pracoval původně jako pomocný zemědělský dělník. Při práci se setkal s křesťany a doslechl se od nich o Kristu. Díky nim přijal Ježíše za svého spasitele. Brzy poté se ocitl v ohrožení života, vyhnaný vlastní rodinou. Aby přežil, musel utéct do džungle. Po osmi měsících života v džungli ho našli křesťané a pomohli mu. Nyní je pouličním kazatelem a často se ocitá v nebezpečných situacích. Už mnohokrát byl sice zbit, ale to ho neodradilo, naopak, je na to hrdý.

Babul řekl CFI, „Mnoho mladých lidí, jako jsem já, se obrací. Ještě mnohem více se ptá. Právě mladí lidé, více než kdokoli jiný, se zajímá o Ježíše. Přemýšlejí ale i o ceně za obrácení, a to je odrazuje, protože vědí, že mohou ztratit všechno. Nicméně mnozí o uvažují o křesťanství.

Křesťanství dává nadějí

Bakar, další nový křesťan, řekl CFI, „Křesťanství se v Bangladéši opravdu daří. Další generace bude křesťanská. Věříme, že Bangladéš se jednoho dne stane křesťanskou zemí. Islám nezná žádnou milost, žádné slitování, žádnou lásku. Nemá co nabídnout. Křesťanství nabízí jistotu věčného života, nabízí naději.“

Christian Freedom International pracuje v Bangadéši mnoho let a řídí několik projektů. Kromě jiného provozuje i centrum pro postižené křesťany a podporuje místní pastory, evangelisty a misionáře napříč Bangladéší.
Christian Freedom International je organizace, která bojuje za náboženskou svobodu a poskytuje pomoc pronásledovaným křesťanům v rizikových místech světa.

zdroj: Charisma News

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *