Pokračujeme – 25. týden

Právě vrcholí Mistrovství Evropy ve fotbale – EURO 2016. Jak se k fenoménu sportovních soutěží má postavit křesťan, speciálně pokud jde o nejrozšířenější a nejsledovanější sport ze všech – fotbal? Bible říká, že tělesné cvičení má malý užitek. Je zde myšleno spíše amatérské cvičení a soutěže pro osobní rozvoj a zábavu. Upozorňuji, že EURO 2016 je něco jiného, je to spíše o boji, než o zábavě. Technické finesy s míčem a různé parády sice lahodí oku, ale důležité jsou hlavně góly a výsledek – vítězství nebo prohra. V duelu se proti sobě postaví mužstva, které zastupují celé národy (lépe řečeno státy), protože se dnes při různých reprezentacích objevují příslušníci různých národů.

Tyto mužstva reprezentují hodnoty a politické názory daného státu. Často proti sobě stojí mužstva zemí, které v historii měly mezi sebou těžké spory, války a navzájem si páchaly různé příkoří, křivdy, včetně genocid. Připočtěme k tomu chování fanoušků před zápasem, v jeho průběhu i po něm. S tímto vším musíme počítat, když zazní úvodní hvizd píšťalky rozhodčího. Na fotbal chodí nejvyšší představitelé států – ministři, prezidenti i králové. Myslet si, že fotbalové zápasy nemají žádný vliv na duchovní vývoj národa, je dost naivní. Výsledky fotbalu jednoznačně posilují společenské sebevědomí – nebo zahanbují.

Stejně tak je naivní myslet si, že kauzy politiků nepostihují smýšlení a duchovní stav nás všech. Ovlivňují, a jak. Proto je třeba politiku sledovat a modlit se, aby kauzy byly vyšetřeny a navrátila se důvěra v právní stát, kde budeme věřit (alespoň trochu), že politikovo “ano” je “ano” a “ne” je “ne”. Pokud se to nepodaří, variantou je apatie, hněv, extremismus a nerozumný radikalismus.

Věřící zůstávají solí a světlem tomuto světu. Snažme se o to, aby vliv Božího království přes nás na svět byl co nejmasivnější. Proto budeme dále vyučovat, kázat, křtít a budovat církev. K tomu je třeba, abychom v létě nepřišli o sůl, pozorujíc svět, ležíc na pláži solení mořskou vodou.
Blíží se konference s Danielem Kolendou – pozvěte známé, naplňte autobusy a přijďte. Těch několik hodin s Danielem uprostřed prázdnin může hodně změnit. Přijďte, bude to stát za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *