Německo ocenilo zachránce tisíců Židů

Plukovník a diplomat José Arturo Castellanos Contreras ze Salvadoru, který během druhé světové války pracoval jako generální konzul v Ženevě, vydal s pomocí židovsko-maďarského podnikatele Györgyho Mandla falešné doklady tisícům Židů, které tak zachránil před nacistickou perzekucí. Za to mu nyní Německo vzdalo veřejný hold. Během slavnostního večera, jehož se účastnil zvláštní reprezentant německého ministerstva zahraničí pro vztahy s židovskými organizacemi Felix Klein a velvyslanec Salvadoru v Německu José Atilio Benitez Parada, byl promítán i snímek „Záchrana“ Castellanosových vnuků Alvara a Borise, který dokumentuje málo známé, leč hrdinské činy jejich děda za druhé světové války.

jose arturo
Plukovník José Arturo Castellanos Contreras

Castellanos se narodil v roce 1893 v provinčním San Vicentu. Po absolvování vojenské polytechnické akademie strávil šestadvacet let aktivní službou v armádě, nakonec byl povýšen až do hodnosti druhého náčelníka Generálního štábu republiky. Poté sloužil jako salvadorský generální konzul v Liverpoolu, Hamburku a Ženevě, a to až do roku 1945. V tehdy neutrálním Švýcarsku jej oslovil Mandel a požádal jej o pomoc. Castellanos ho jmenoval honorárním diplomatem a zařídil mu příslušné papíry, které se vztahovaly i na jeho rodinu.

V roce 1942 se stal Castellanos generálním konzulem v Ženevě a Mandela povýšil na „prvního sekretáře“, přičemž tato pozice ve skutečnosti vůbec neexistovala. Tehdy mu Mandel navrhl, aby začali vydávat salvadorské dokumenty Židům, kterým by tak pomohli zachránit holé životy. Za tuto službu si účtovali velmi banální či vůbec žádný poplatek, nutno podotknout, že papíry jiných zemí Latinské Ameriky se v té době prodávaly za dosti značné sumy. Do konce roku 1944 tak vydali na tisíce osvědčení o salvadorském občanství, což jejich nositele opravňovalo žádat ochranu Mezinárodního Červeného kříže i švýcarského konzula v Budapešti. Tímto aktem tak zachránili tisíce Židů z Bulharska, Československa, Maďarska, Polska a Rumunska.

Po válce byl Castellanos vyslán do Londýna, což bylo jeho poslední působení v diplomatických službách. Zemřel v hlavním městě San Salvador v roce 1977. Posmrtně (2010) byl prohlášen za Spravedlivého mezi národy izraelským památníkem holocaustu Jad vašem.

zdroj: ztis.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *