Násilný střet na Chrámové hoře, policie vykázala židovské věřící

JERUZALÉM – Ke střetu mezi Židy a palestinskými Araby došlo v úterý 26. dubna na Chrámové hoře. Během svátku Pesach se zde již tradičně rozšiřují návštěvní hodiny, Jeruzalém totiž v této době navštěvuje velké množství turistů z celého světa.

Muslimský okrsek Chrámové hory má ve správě jordánský Waqf a jedním z jeho platných nařízení je přísný zákaz židovské modlitby. K roztržce došlo, když se dva židovští návštěvníci začali uklánět, což je součástí židovské liturgie. Muslimští věřící je napadli a do celé věci se musela vložit policie, která posléze oba Židy, jenž porušili pravidla návštěvy tohoto pro Židy prvního a pro muslimy třetího nejsvatějšího místa, vykázala. Obdobně tak učinila i v případě osmi dalších. Během úterka na Chrámovou horu zavítalo 527 lidí, 400 z nich byli turisté a zbytek Židé, kteří místo navštívili z náboženských důvodů. Podle jeruzalémské policie panuje v jejích řadách vysoká ostražitost a připravenost „umožnit všem návštěvníkům a věřícím, všech vyznání i obcí, uplatnit právo na náboženské vyznání a modlitbu. Policie zakročí proti každému, kdo by narušil tradiční status quo.“

Jordánská vláda již v pondělí vyzvala Izrael, aby zabránila židovským návštěvníkům ve vstupu na Chrámovou horu, doufala, že se tak podaří předejít střetům. Jordánský ministr pro média Mohammad al-Momani vydal prohlášení, v němž obviňuje „izraelské osadníky a policii“ z toho, že vzali útokem mešitu Al-aksá. Izraelské zásahy nazval „porušením mezinárodního práva a konvencí“, což by mohlo mít „závažné důsledky“. Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua odpověděla, že „pro takováto tvrzení nemají absolutně žádné opodstatnění“ a že „Izrael postupuje zodpovědně, což Jordánsko dobře ví“.

zdroj: ztis.cz