Mluvené Boží slovo – naděje pro rozvojové země

Podle Wycliffe Global Alliance na světě ještě zůstává asi 1800 jazyků, do kterých nebyla Bible nikdy, ani částečně přeložena. To znamená, že více jak 165 milionů lidí nemá přístup k Bibli ve svém mateřském jazyce.

Většina těchto jazyků je opravdovým oříškem, říká Robin Greenová, manažerka projektu Faith Comes by Hearing (Víra přichází ze slyšení): „Jsou to ty nejsložitější.“ Mnohé z těchto jazyků nemají psanou podobu, ani abecedu.

Právě pro ně je ideálním řešením její projekt.

Nahrávání s rodilým mluvčím
Nahrávání s rodilým mluvčím

Už více než dva roky Greenová – která už v roce 2007 věnovala svou diplomovou práci tomuto tématu – a její tým vyvíjejí Render. Tento software umožní, aby celý proces překladu Bible mohl proběhnout pouze ústně a mohl být proveden překladateli, kteří jsou sami negramotní. Tradiční způsob překladu si žádal psanou verzi i k převodu z jedné ústní kultury do druhé.

Software je vyvíjen ve spolupráci s Pioneer Bible Translation a Seed Company. Pilotní projekt startuje v Brazílii už tento měsíc.

Render umožní místnímu překladateli naslouchat Bibli ve většinovém jazyce používaném v jeho okolí a nahrávat nový mluvený překlad. Ušetří se tak spousta času. Není nutné nejprve vytvářet abecedu, učit komunitu číst a psát a přepisovat nový biblický překlad.

Audio Bible v akci
Audio Bible v akci

„Je nejvyšší čas pro realizaci takového nápadu“, říká předseda PBT Greg Pruett, „Render je šitý na míru posledním jazykům, se kterými jsme dosud nepracovali.“ Půdu připravoval předcházející program FCBH, v rámci kterého byl nahrán dramatizovaný přednes Bible ve více než 900 jazycích. „Většina dosud nezasažených jazyků existuje v prostředí, kde už je k dispozici audioverze Nového Zákona v jednom nebo dvou místních jazycích.“

Proclaimer
Proclaimer

K šíření Božího slova v odlehlých částech světa využívá FBCH mnoho originálních způsobů, od internetového vysílání a satelitní televizi, přes rozdávání mp3 přehrávačů, tzv. Bible Sticks až po nerozbitný Proclaimer se solárním napájením, které se dají používat skutečně kdekoli, i v extrémních podmínkách.

Víra je ze slyšení
Víra je ze slyšení

Moderní technologie tak díky práci nadšených vizionářů posouvají svět o něco blíže k naplnění Izajášovy vize, že „zemi naplní poznání Hospodina, jako vody pokrývají moře.“

Více na stránkách Christianity Today a Faith Comes by Hearing.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *