Letniční pastor hledá azyl v Německu, obává se, že ho ruská vláda prohlásí za teroristu

Letniční pastor požádal o politický azyl v Německu, kde žije jako uprchlík i se svou rodinou. Říká, že se v Rusku obává zatčení a zacházení s ním jako s teroristou. „Je velmi nebezpečné vrátit se do Ruska, kde budu prohlášen za teroristu a postaví mě za mříže,“ řekl pastor Alexey Kolyasnikov v rozhovoru pro německou Deutsche Welle.

Kolyasnikov, jeho manželka a tři dcery žijí v uprchlickém táboře v Leverkusenu od července tohoto roku. Pastor vysvětlil, že se rozhodl jít do Německa, protože „je zde silná protestantská církev.“ Pastor tvrdil, že ho ruské úřady vyšetřovaly jen proto, že praktikoval svou víru. Jeden večer v roce 2014 uspořádal shromáždění se svou letniční církví v jedné kavárně v Soči, protože jako církev nemají svou vlastní církevní budovu.

Kolyasnikov vysvětlil, že při čtení z Bible se objevila policie a členové hlavní ruské zpravodajské služby (Federální bezpečnostní služba), kteří ho obvinili z neoprávněného shromáždění. Dle pastora se ukázalo, že jedna mladá žena, která se šest týdnů před incidentem začala účastnit setkání, pomáhá členům FSB a později i svědčila u soudu proti němu.

Kolyasnikov byl potrestán pokutou za organizaci „neoprávněného shromáždění“, což ho vedlo k podání stížnosti na Evropský soud pro lidská práva. List, který byl zaslán státní prokuratuře z jižního ruského regionu Krasnodar, odhalil, že Kolyasnikov byl také obviněn z účasti na „prozápadním protestantském náboženském hnutí“ a podporování Ukrajiny v probíhajícím konfliktu s Ruskem.

Pastor však trval na tom, že odsuzuje všechny formy násilí a krveprolití a řekl, že nerozumí, proč je s ním tak špatně zacházeno. Připomněl i další incident z roku 2012, kdy s ním jednal hlavní ředitel FSB v souvislosti s teroristickým vyšetřováním v Rusku, a požádal ho, aby poskytl seznam členů svého shromáždění spolu s jejich osobními údaji. Několik křesťanských pastorů bylo údajně zatčeno v Rusku, když v minulém roce nabyly účinnosti nechvalně známé „protimissijní“ zákony, oficiálně zaměřené na řešení možných teroristických činů.

Sergej Zhuravlyov, zástupce ukrajinské reformované pravoslavné církve Krista Spasitele, byl jedním z prvních křesťanských vůdců, kteří byli v minulém roce zatčeni. Zhuravlyova zatkli po té, co kázal před mesiášskou židovskou komunitou v Petrohradě. Byl obviněn z „podněcování negativních postojů k ruské pravoslavné církvi“ a z udržování vazeb s ukrajinskou nacionalistickou stranou nazvanou Right Sector, která je v Rusku zakázána.

„Tato nová situace se podobá Sovětskému svazu v roce 1929. V té době bylo vyznávání víry povoleno pouze v církvi,“ řekla Hannu Haukka, předsedkyně Velké komise pro média. „Prakticky jsme se vrátili do stejné situace.“ Tyto protiteroristické zákony jsou jedním z nejvíce omezujících zákonů v post-sovětské historii. “

Norska skupina Forum 18 v srpnu oznámila, že evangelikální křesťané tvoří většinu ze 181 případů, které byly dosud stíhány ruskými orgány podle protiteroristického zákona. Ve zprávě se uvádí, že úředníci se zaměřili na kontroly modlitebních setkání v domácnostech a na zveřejňování časů bohoslužeb na webových stránkách náboženských komunit, které policie interpretuje jako zakázanou „misijní činnost“.

Zdroj: www.christianpost.com
22.9.2017/ Stoyan Zaimov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *