Last Reformation – bouře ve sklenici vody nebo „vlk v rouše beránčím?“.

Shodou okolností jsem shlédl zajímavý film, nebo dokument, nazvaný „The Last Reformation“ a zaznamenal jsem určité „vzrušení“ okolo tohoto dokumentu. Dokument pojednává o činnosti a působení hnutí, které se nazývá „Last Reformation“ (dále RF), jehož protagonistou je Dán Torben Sondergaard. Lidé zapojeni do tohoto hnutí vycházejí z některých částí NZ knihy Skutků, kde se snaží o přímé zasažení a působení na lidi na ulicích, skrze uzdravování působením Ducha svatého, snaží se k lidem přistupovat přímo, bez prostřednictví církve, „kostela“, bez pravidelných shromáždění. Snaží velmi akčně a aktivně svědčit o Boží moci, skrze zázračná uzdravení přinášet skutečnost a zážitek vzkříšeného Ježíše Krista.

Působivé, krásné a mocné…
Živá svědectví, doba skutků v přímém přenosu, ale…
Během krátké doby sledování tohoto dokumentu jsem si uvědomil, kolikrát bylo řečeno „církev“ a to s pohrdáním, odsouzením…
Kolikrát byly dobré a správné činnosti – jako modlitba za nemocné, svědectví – prezentovány tak, jakoby v církvi nebyly, nebo byly snad přímo v rozporu s tím, co církve dělají..

Proč to říkají?
O co jde?
Je to důležité?

Jsem přesvědčen o tom, že když si jdu koupit klobouk, nebo auto – je mému Spasiteli celkem fuk, co si koupím, že neřeší, jestli jsem si dal k obědu kuře, nebo řízek, že jej netrápí, jestli pojedu na dovolenou k Mácháči, nebo na Lipno.
Ale jsem si naprosto jist, že když se jedná o církev, o tělo Kristovo, jsou „nebeské oblasti v plné pohotovosti“ – jak ty, co stojí s námi, tak ty, co stojí proti nám.
Když jde o církev, nikdy nejde o banalitu, či bezvýznamnou věc, protože:

Efezským 3.10 „Církev knížatstvu a mocnostem oznámí Boží moudrost“.

Co chce Bůh oznámit „knížatstvu a mocnostem“, skze církev?

– že je dokonáno dílo spásy
– že Kníže temnot je poražen
– že Ježíš vstal a panuje
– že církev je jeho tělem, velvyslancem, disponující Boží mocí
– že církev je Nevěsta jeho Syna
– že evangelium je Boží mocí ke spáse
a další a další vítězství a mocné věci, které Bůh dává svému tělu – církvi znovuzrozených Božích dětí, které jej následují a poslouchají.

Nebude-li silná a zdravá církev, nebudou-li silné, zdravé sbory v městech, nebudou-li silná křesťanská shromáždění – eklésia, nebude, kdo by tyto pravdy do uší satana a jeho služebníků v moci říkal.

To by se satanovi líbilo, to věřím.

Je jasné, že se snaží najít lidi, posluchače, které poplete tak, aby tuto špinavou práci udělali pro něj. Nenech se splést!

Proto udělejme opak a pokračujme v Božím a tedy dobrém díle budování a posilování církve, společných shromáždění, evangelizací, modliteb za nemocné. Nenechme si vnutit názor, že to v církvi není, protože my sami nejlépe víme, že to v našich sborech je, je to velmi živé a děje se to denně. I se zázraky, kterých jistě očekávéme stále více a více.

The Last Reformation není žádná nová a ani poslední reformace, vidím za tím snahu satana, přes, církví zklamané lidi (kteří vždycky nějací budou), přes lidi ruzně frustrované a nenaplněné, oslabit církev. Postav se pevně na svém místě, vem plnou Boží zbroj, udělej vše potřebné, podporuj svůj sbor a zástaň stát!

Pokračujeme…

38 komentářů k “Last Reformation – bouře ve sklenici vody nebo „vlk v rouše beránčím?“.

 • 13.4.2019 o 15:34
  Permalink

  Je nás více z církve Milosti, kdy jsme se řídili varováním, že hnutí Last Reformation a služebník Torben Sondergaard je něco velmi špatného, čemu je potřeba se vyhnout. Trvalo nám to proto delší dobu zjistit pravdu, ale pastor z Českých Budějovic, pan Kocman se opravdu mýlí. Zjistili jsme, že pokud nebudeme chodit do ulic a svědčit lidem a modlit se za nemocné i mimo církev, tak jak to Torben dělá tak se budeme zodpovídat Bohu a určitě nebudeme moci použít výmluvu, že u nás ve sboru se toto dělalo jen v létě a to jen v pátek odpoledne a co musím říci za naše město a nás sbor, tak bez velkých úspěchů. Teď se snažíme chodit do ulic s lidmi i s jiných sborů a je to skvělé spolupracovat. Takže co se týká Last Reformation, tak můžu vřele doporučit i celé vyučování Školy průkopníků, protože některé věci se v Milosti nevyučují a je to potřeba.

  Reply
  • 11.8.2019 o 0:17
   Permalink

   Cirkev nevymyslel clovek. Preto co clovek nevymyslel, nech clovek nerusi. Torben popiera cirkev, cize zriadenie, ktore ustanovil Jezis.
   Urcite Milost nevyucuje vsetko dokonale. Milost si nenarokuje patent na krestanske ucenie. Milosti sa paci kazanie na ulici a modlitby za chorych, atd. S tym problem nie je. Milost chodi do ulic.
   Problem je v momente, ked Torben tvrdi, ze cirkevne zbory nie su potrebne alebo ze tento model je chybny. Problem je aj vtedy, ked sa krestanom nerozsvietia kontrolky, ked pocuju Torbena popierat cirkevne zbory.
   Torben nepatri do ziadnej lokalnej cirkvi a nema nad sebou ziadnu autoritu, ktora by ho formovala a je preto nachylny na omyly. Keby bol v jednote s cirkvou globalnou, bol by v jednote aj s lokalnymi cirkvami.

 • 9.2.2018 o 20:01
  Permalink

  Článek je z větší části mimo a půlka komentářů taky… jen ve zkratce:
  Církev je tělo Kristovo, je důležitá, bez společenství druhých křesťanů jsme zranitelnější před satanem atd. atd. => to Torben nikdy ani NEZPOCHYBŇOVAL
  naráží na špatné praktiky církví, pasivitu, soustředění na aktivity církve které vymýšlíme místo na ducha svatého a na to k čemu nás Bůh opravdu povolává. A naší církev takto opravdu Bůh napomínal a proměňoval v posledním roce, že nám ukazoval že se soustředíme na to co bychom jako mohli vymyslet pro lidi místo toho abychom se soustředili na to co nám říká Bůh.

  Že někdo zrovna není zapojen v nějaké církvi => in general: je to většinou z důvodu že se distancuje od křesťanů (třeba z důvodu hříchu) a ano většinou to není správné, ale jsou případy kdy je to absolutně OK, třeba když jde někdo kázat do Afriky po junglích na několik let, taky není zapojen v žádné církvi jakožto organizaci, ale má kolem sebe pár dalších křesťanů a Bůh si ho do toho povolává tak je to naprsoto vpohodě že aktuálně nepatří do žádné církve.. Přesně na tohle Torben upozorňuje.. nechat tradicí nějakých škatulkování a představ jak by co mělo fungovat a soustředit se na Boha a na to kam co on nám říká, kam nás vede.

  Moji přátelé z církve s ním tři týdny sloužili v Dánsku, je to opravdu opravdu služebník který plně vydal svůj život Bohu a jde za ním vším co má. Takové zapálení, odhodlání, odevzdání se Bohu a plně naslouchání jeho hlasu, kéž by jste vy co tu jen pomlouváte jeho službu, měli alespoň destiprocentní… Jste za počítačem snažíte se někoho chytit za slovo a najít na něm něco špatného, vytrhnout něco z kontextu, zatím co lidé které takto pomlouváte přinášejí tisíci násobnou úrodu božímu království.. takto zlořečit a nařknout boží služebníky… nejspíš vám bázeň před Bohem nic neříká. To by ale měla.

  Reply
 • 19.6.2017 o 20:10
  Permalink

  Nedejte na první dojem, který je hodně emoční a matoucí, ale zkoumejte a běžte hlouběji.!!
  Pokud se podíváte pouze na dokument, pak ano, působí na první pohled jako hnutí proti církvi a všemu, o čem je většina křesťanů přesvědčená, že je zdravé, ale pokud půjdete hlouběji ve vyučování (odkaz viz níže) zjistíte, že Torben vůbec není proti církvi, ani proti autoritě pastorů apod. Jen poukazuje na špatně poskládané priority. Jednoduše řečeno, děláme spoustu věcí přesně obráceně a dáváme důraz tam, kde být nemá a proto většina lidí neroste a nenese ovoce, nebo jen velmi málo. Držíme se více tradic, než Božího slova atd…
  Ve mě se to hodně kroutilo, když jsem ten dokument viděl, ale máme Boží slovo a Ducha svatého a tak jsem to hned nezavrhl a podíval se hlouběji. Dnes po shlédnutí 20 ti dílného vyučování musím říci, že mnohé polopravdy v mém životě padly a otázky, které jsem v sobě nosil 15 let a na které mi nikdo nedal odpověď mám vyjasněné. Začal jsem jednat na základě toho, co učí a co je skutečně psáno a mám první výsledky. Bůh se rozhodně nepřizná k bludu. Žádný satanista ještě nikdy, nikoho nepokřtil Duchem Svatým. Přesněji ne Bůh skrze satanistu.
  Posuďte sami a pak suďte…

  https://m.youtube.com/playlist?list=PL7R7iqVnD05QU32fiENz3EN1aEXyqs9FP

  Reply
 • 12.1.2017 o 22:11
  Permalink

  Na druhou stranu nechci nad Poslední reformací vynést úplný soud zatracení, ten mi nenáleží, vím že i tohle si Pán může použít ke své slávě a mohou skrze toto hnutí přijít lidé k Bohu, protože je tu hlásán Ježíš, do jaké míry to ví ale Bůh. Spíše vyzývám vás kteří znáte Pána delší čas aby jste byli obezřetní a zkoumali jste duchy, protože i dnes je řada falešných proroků, učitelů kteří se na jednu stranu ohánějí Bohem, ale jsou mu zároveň i na hony vzdálení. Budujte svůj život ve svatosti a na modlitbách v pokojíčku, jedině tak budete znát Pána a slyšet hlas Ducha Svatého. Co vám můžu upřímně říct na základě osobních zjeveních od Pána, satanova taktika spočívá hlavně v tom aby vás odvedl od modlitebního života a mohl vás pak zničit. Buďte požehnaní !

  Reply
 • 11.1.2017 o 17:34
  Permalink

  Jsem vděčný za to co napsala církev milosti – a musím konstatovat že oprávněně ! Ještě než budu konkrétní, přečtěte si tyto verše:

  1 Timoteovi, Kapitola 4
  Duch výslovně praví, že v posledních dobách někteří odpadnou od víry a přidrží se těch, kteří svádějí démonskými naukami, jsou pokrytci, lháři a mají vypálen cejch na vlastním svědomí.

  2 Timoteovi , Kapitola 4
  Přijde totiž doba, kdy lidé nestrpí zdravé učení, ale budou se podle vlastních chutí obklopovat učiteli, kteří jim budou lechtat sluch.

  Matouš, Kapitola 7
  Mnozí mi řeknou v onen den: ‚Pane, Pane, což jsme ve tvém jménu neprorokovali a ve tvém jménu nevymítali zlé duchy a ve tvém jménu neučinili mnoho mocných činů?‘ A tehdy jim prohlásím: ‚Nikdy jsem vás neznal; jděte ode mne, kdo se dopouštíte nepravosti.

  Když jsem shlédnul poprvé dokument Poslední reformace, byl jsem nadšený, říkal jsem si konečně křesťané vychází ve velkém měřítku do ulic a Pán se k tomu ještě mocně přiznává. Dokonce jsem se s kamarádem rozhodl že budeme do ulic chodit taky a modlit se za nemocné a zvěstovat jim při tom evangelium, vždy jsem se před tím modlil a můžu říct že Pán nám poslal do cesty pár lidí kteří byli nadšení z toho že jsme se za ně modlili a mluvili jsme jim o Bohu a za tuto zkušenost jsem vděčný a budu v tom pokračovat nadále.
  Tady ty 2 pozitivní stránky ( modlitba za nemocné, evangelizování ) hnutí Poslední reformace bohužel ale končí. Sešli jsme se totiž pak s lidmi, kteří byli v hnutí Poslední reformace zapojeni již delší čas a první věc kterou začali říkat bylo shazování církví, špatné pochopení církví, označení církví jako institucí, organizací, budov a celý ten čas s nimi jsem měl v sobě špatný pocit až sevření – dnes vím co za tím stálo – Duch Svatý :).

  – lidé z PR většinou nepatří do žádné církve protože jsou to právě oni kteří rozumí Biblickému učení nejlépe (po vzoru Torbena), takže namísto lásky a trpění křivd kvůli bratrům a sestrám ať je nepohoršíme (viz Bible) je tu prst odsouzení a poukazování na církve, které jsou špatně chápány protože Ježíš řekl tam kde jsou dva nebo tři v mém jménu tam jsem já uprostřed nich ( to sice Pán Ježíš říká, ale neříká už NIC o tom že tam kde jsou dva nebo tři v mém jménu tam je církev :), samozřejmě že v Bibli je i dána podoba toho jak má církev vypadat – je tu řeč o biskupovi, starších (kteří mj. nemají ukvapeně posílat lidi do služby aby neměli účast na jejich hříších), sbírkách, diakonech, sborech ….

  – Pán Ježíš dává příkaz ať mu získáváme učedníky a taky ať je křtíme ve JMÉNU BOHA OTCE, I SYNA I DUCHA SVATÉHO, ale PR vyučuje jinému křtu – zemři s Kristem, povstaň s Kristem !?? – takže hnutí poslední reformace sice získává učedníky ale nejsem si už vůbec jist zda učedníky pravého Ježíše !!! Za zmíňku stojí že během těchto křtů se dějí často démonické projevy a konec konců je divu :)?

  – Torben nevyučuje nic o duležitosti osobní modlitby, hledání Pána na modlitbách, o opravdovém pokání, zbožnosti, svatosti ! Je tu jen akce, akce a samá akce. Lidé tu jsou často křtěni bez vědomí toho co pořádně dělají, nemají znalosti Bible a jsou vedeni ještě k vědomí, že všechny církve selhaly ( míst kde mohli dojít opravdového spasení a poznání Pána – ne opravdu nestačí se jen pomodlit modlitbu spasení, život s Pánem ve svatosti bez hříchu je výsledek spasení !!!)

  Nevšiml jsem si toho že moc kterou se ohání PR je zase až tak mocná (Božího charakteru, spíše mi to zavání ezoterikou s kterou jsem měl před obrácením co dočinění ) – doposud jsem neviděl uzdravení slepoty, někoho kdo by vstal z vozíku na který byl upoután odjakživa, uzdravení pokročilé rakoviny atd. atd. Rovněž jsem si nevšiml že bych zahlédl někde nějaké svědectví lidí kteří byli uzdraveni právě těmito učedníky z poslední reformace, obrácené lidi právě skrze PR….

  Učení poslední reformace je falešným, jablko které se zdá na první pohled krásným je vevnitř prohnilým, tohle práce Boha, kterého vykresluje Bible opravdu není. Chci vás všechny vyzvat k tomu aby jste trávili čas s Pánem na osobních modlitbách, Pán vám ukáže vše !

  Reply
 • 5.9.2016 o 13:46
  Permalink

  Článek se mi velmi nelíbil.
  Každému doporučuji udělat si vlastní názor – poslechnout si sérii Torbenových přednášek Škola průkopníků na youtube (je s titulky).
  Autor článku píše „Nebude-li silná a zdravá církev…“ – jenže církve jsou většinou dost slabé, nezdravé a uzavřené do sebe. Jak moc a jakým způsobem plní Kristův příkaz „získávejte mi učedníky“? Dnes vidíme rozdíl mezi konzervativními církvemi (sbory), kam chodí spíš stejní lidé (a kostely se pomalu vyprazdňují) a sbory, které zažívají duchovní obnovu – a jde to napříč různými církvemi.
  Torben kritizuje tradicionalismus konzervativních církví – a já souhlasím – právem! V kostce v první lekci vysvětlil, že církev minimálně od Konstantina se stala spíše organizací (sepjatou se státem), která se zaměřila na moc hierarchie a rituály a rezignovala na šíření skutečného Království Božího. Reformace vykročila správným směrem, ale zůstala v půli cesty (proto Torben mluví o „poslední reformaci“). Torben netvrdí, že nemáme chodit v neděli do kostela (nebo dokonce opustit církev) – ale, že to nestačí. Model, že aktivní je kněz – pastor a jeho ovečky se omezí na poslech kázání, modlitbu, zpěv, přijímání (vše pěkně v kostele) – je prostě špatně! Platí přece zásada všeobecného kněžství. Nějakým způsobem by šířit Boží slovo měli všichni. Když Ježíš vysílá učedníky – mají zvěstovat evangelium, uzdravovat a vymítat (to je šíření Božího království v původním významu). Zázraky zaujímají v Novém zákoně významné místo (i když se to mnohým nelíbí). Není to ale vůbec samoúčelné, nejde o show (i když to tak někteří dnes bohužel provádějí).
  Většina lidí v Čechách se na víru v Boha dívají jako na iluzi a sebeklam – proč by poslouchali vaše pohádky? Když však takový člověk na vlastní kůži zakusí Boží moc – jeho sebejistota se většinou zhroutí – a je z něj úplně jiný posluchač. Lidé jsou stejní v době apoštolů i dnes. Novozákonní zázraky navíc nejsou libovolné – nechodí po žhavém uhlí, nepolykají sklo…. pomáhají druhým (Boží království postupuje – satanovo se umenšuje). Ježíš možná uzdravil všechny za které se modlil, ale nemodlil se za všechny (nepochybuji, že bylo v jeho moci pomodlit se za všechny a v Izraeli by nebyl nikdo nemocný, ale to neudělal). Manifestoval slovem i činem Boží moc. Ti, kteří ho nenáviděli, nemohli popřít jeho činy – proto prohlásili, že tak činí z moci ďábla. Troufnu si napsat, že autor článku činí něco velmi podobného.
  Otázkou samozřejmě zůstává, co se stane s nově obrácenými – to už je ale věc pastorace. V té na tom ovšem řada místních církví není až tak špatně. Torben není mesiáš. Pokud bude nástrojem, který rozhýbe žádoucím způsobem některé opomíjené věci – díky Bohu za to. Přeji mu, aby nepadl. Je věc všech ostatních, aby dokázali nové křesťany integrovat a přitom neuhasili plamen jejich čerstvě hořící víry.
  Poznámka na závěr.
  Řekl bych, že Torben ranně středověkou církev ještě dost šetřil. Když jsem četl knihu od Paula Johnsona: Dějiny křesťanství, bylo mi z toho hodně nedobře.

  Reply
 • 22.8.2016 o 19:14
  Permalink

  Ten článek je SUPER::))je to slovo od Svatého a osvědčeného služebníka Božího.Není to slovo z člověka,ale z Ducha Svatého Božího.
  Jak to že to NECHÁPEŠ??? a přitom říkáš,že máš vztah s Pánem Ježíšem a s Jeho Svatým Duchem,???Kdybys měl Vztah se Svatým Bohem věděl by jsi ,že bez církve nemůžeš OBSTÁT!!! Když jsi odešel z církve,jak to že jsi nesnesl život v církvi, časy dobré i zlé ,jak to že jsi neskousnul zkoušky svého soukromého životního boje???. Jistě proto že jsi neosvědčený. Což nevíš že jsi ve hříchu???Je to holé ŠÍLENSTVÍ odejít z fungující církve/která jako ve všech jiných věcech má své kladné stránky i své vážné chyby,omyli/.
  Izajáš 5/20-21
  Běda těm,kdo zlu říkají dobro a dobro zlu,kdo pokládají temnotu za světlo a světlo za temnotu,kdo pokládají hořké za sladké a sladké za hořké.Běda těm,kdo jsou moudří ve vlastních očích a před sebou samými rozumní!.
  Neříkám že není možné/a dobré…prospěšné/ odejít z církve,/to jsme odešli skoro všichni/ale je naprosto nutné/poté co jsi odešel/ jít okamžitě do nějaké jiné, církve kam tě vede přece tvůj Bůh!!! .Bůh bez církve nejedná!!!
  Když nejsi v církvi jsi v NEBEZPEČÍ!!! Pokud nejsi v církvi tak jak budeš moci platit desátky?komu?Jak můžeš pokládat své ruce na člověka??? a přitom mít pokoj v srdci???Jak můžeš slavit večeři Páně???Jak se jmenuje tvůj Pastor???Každý fungující….Duchem Svatým vedený křestan……….. musí znát jméno svého pastora!!!
  Drahý člověče, vzpamatuj se ………a stan se osvědčeným a trpělivým!!! Trpělivým je od slova TRPĚT!!!
  S přáním všeho dobrého napsal Martin::))

  Reply
  • 26.9.2016 o 5:43
   Permalink

   Preáčte mi.
   A kde Torben tvrdí, že máte odísť z fungujúcej cirkvi? Môžete mi to odcitovať a nevytrhávať z kontextu?
   Cirkev kde sa zakazuje prorokovať (lebo len pastor), kde sa zakazujú modlitebné bez vedomia pastora (lebo len pastor), kde ti starší určuje ako sa modliť, kde sa nevychádza do ulíc (nemyslím teraz hranie na úplne prázdnom sídlisku alebo námestí, kde sa hraje výhradne svojím). Odporúčam, ako to tu niekto nižšie odporúčal – vypočuť si Torbenove cele vyučovanie. Ježiš nevychovával počúvačov – ale tých čo chodili a nevedel ich nikto zastaviť. Dnešné cirkvy sú plné výhradne poslucháčske, pretože „iba pastor“.

 • 15.6.2016 o 10:51
  Permalink

  Cele problemy okolo last reformation su v nepochopeni rozdielu medzi globalnou cirkvou (eklesia) a lokalnymi zbormi (eklesia). Biblia o oboch jasne hovori – aj v Skutkoch apostolskych, hoci si to Torben Sondergaard nemysli. Odsudzuje lokalnu cirkev v prospech globalnej, co potom skresluje plne Biblicke zjavenie a dava lokalnu cirkev na okraj.
  Torben zosmiesnuje mnohych protagonistov cirkvi a lokalnu cirkev ako taku, co je smutne. Rozumieme jeho umyslom, ale sposob ako tieto umysli vykovana, je nespravny. Kazda lokalna cirkev by sa mala snazit o to, co Torben hovori (okrem reptania na cirkev)… Tvrdenie, ze sa to neda robit bez lokalnych cirkvi, je hlupost. Prave jednotna cirkev v tomto moze byt najsilnejsia.
  A komentare, ktore tu niektori napisali, su tiez plne jednej myslienky: „Lokalna cirkev je zla, lebo sme z nej sklamani a to, co hovori Torben, to riesi nas problem…“

  Reply
 • 15.6.2016 o 10:42
  Permalink

  Tom, a kto dal pravomoc cloveku menom Torben Sondergaard odsudzovat cirkev nesucu ovocie?

  Reply
 • 14.6.2016 o 10:04
  Permalink

  Bol som súčasťou Milosti. Chodili sme aj na ulice, aj stany stavali. Tak sme sa v tých stanoch na sídlisku medzi sebou zdieľali, na poloprázdnom námesti okolo seba sa s letáčikmi krútili a ako vidím fotky z Harwestov, veľi sa to nezmenilo. Už som si zvykol, že v tej časti námestia sme hrali a tam sa to okamžite vyprázdnilo a všetci sedeli v druhej časti namestia. V Žiline má kámoška hotelík a vždy pred ním sa postavili repráky. Vedela, že som súčasť a len prosila, aby sa to niekam, lebo klienti utekali z terasy… Boli sme nútení vychádzať, ako jehovisti a rozdávať letáčiky. AK človek v týždni sa nezúčastnil predpísaného počtu udalostí, nesmel napríklad do chvál. Bolo jedno, či je zamestnaný alebo nie:-( 1kor9-17 Ak to konám zo svojej vôle, mám odmenu; ak však nie zo svojej vôle, plním zverenú úlohu. Mnohí odyšli od Pána kvôli tejto „dobrovoľnosti“.
  Autorovi článku ďakujem za info – pobavil ten Satan na konci:-))) Sám som vyšiel a začal robiť čo ten Torben – Piatok – žena s barlami, odyšla bez barlí a sama sa pridala klásť ruky (máme už rentgén, že zlomenina nebola). Vstal chlapec z vozíka, niekoľko nôh – odyšla bolesť. V sobotu sa pridala dievčina, ktorá mala v piatok v zlomenej ruke veľkú bolesť, tá zmizla. V sobotu sme sa modlili aj s mnohými rómami a jedna Rómka, ktorej zmyzla bolesť pritiahla manžela gamblera – modlili sme sa modlitbu prijatia. Včera som sa modlil zase za Rómov – bolesti chrbtice, polámané cigarety… Všetci boli tak príjemne šokovaní, ako Ježiš okamžite uzdravuje, že sme mali čas porozprávať o Bohu, o možnostiach sa ešte stretnúť a naozaj, niekoľkí zavolali a včera som už mal druhé stretnutia, kde sme už realne pomáhali, z jednej pani vyšlo, že je nekonečne zadlžená a hľadá jediné riešenie – cez Boha, chlapík, ktorému sa uvolnil kŕč v krku, na druhom stretnutí (priznal sa že robí na čierno – ideme mu pomáťas s hľadaním práce, ale modlili sme sa spolu). Aj z druhých stretnutí máme dohody na ďaľšie stretnutia. Áno stretávame sa spočiatku mimo zborov, nie hneď ich tam voláme – ale ľudia prichádzajú k Pánovi a po práci s nimi sami sa pýtajú na nejaké vyučovanie do Biblických základov. A že to nemá pastor pod kontrolou. Veď to je super – má to pod kontrolou Duch svätý. Vyučovanie základov je už v zbore. DOkonca môj pastor (ani ma nenapadlo odýsť zo zboru – asi nemám onemanshow pastora ako tu nižšie čítam) navrhol, aby sme tých skúsenejších a hlavne tých ktorí chcú trénovali práve tento druh evanielizácie. Iste súhlasím s jedným diskusným príspevkom – nedá sa ísť proti DUchu svätému, len preto, že pastor to nemá pod kontrolou, že to nesedí presne s učeniami z HITu, alebo Bystrice. Milosť stratila práve kvôli bráneniu práci Ducha toľko ľudí…

  Reply
 • 7.6.2016 o 13:19
  Permalink

  Vladko. Modlím sa za teba. Si veľmi odvážny človek. V Rudňanoch na Spiši farár robil to isté čo ty. Čože je to za cirkev kde káže nevzdelaný cigán a stretávajú sa v kúlturáku -vysmieval sa pred Vianocami z kazateľne. Kostol vyhorel – elektroinštalácia bola stará (najdi na internete). Vianoce mali v školskej telocvični. Iný farár v Bystranoch tiež na Spiši zorganizoval novinárku, ktorá mala za úlohu navštíviť cigánsky zbor. Bola tam, videla obrátených hriešnikov, videla uzdravených, no na záver zašla za farárom a ten na záver povedal- to je len do času, je to ako tráva. Článok vyšiel, ale o exalkohiolikoch, exúžerníkoch ani slovo – vyšlo niečo podobné ako toto tvoje dielko. Mladého farára našli mŕtveho pod jabloňou v „tráve“. A takto by som ti mohol pokračovať. Modlím sa Vladko za teba, pretože ťa nepoznám, ale zjavne si smelý človek, keď si mal odvahu toto napísať a napísať, že kladenie rúk, krstenie ľudí, vyučovanie v Duchu svätom je …. radšej ťa ani citovať nebudem. Shalom

  Reply
 • 1.6.2016 o 23:21
  Permalink

  Presne tak. Ked Duch Sv dosvedčuje mocou a nehovoria zle o pánovi nie sú nepiatelia ale naši.

  Ten kto píše hore že to čo vidno v Last Reformation je aj v nasich alebo v ich zboroch …to neni pravda.

  Napr v milosti je nepisane pravidlo stop prorokovat…bacha na to…ze by horlili za výklad…ani jedna povzubudzujuca veta na to ani žiadne vyučovanie 5 minútové aspon…ze ako sa to robí…o hovorení v jaykoch …neustále sa hovorí ale ostatné je pridusené. Podobne aj že ovce počujú pánov hlas… ved si pustite videá ..kázne..tam nepocujete že pastor povie vetu…ked som sa modlil Pán Ježiš mi povedal že máme toto alebo toto robíme zle… stále len počuť; podla môjho názoru. Ľudia visia na pastorovi a nečakajú nie su hladný komunikovať s duchom živo. Ved sa spýtajte svojich známych ako k nim Boh hovorí a povedia kadeco ale toto vyššie uvedené mi nik z opýtaných nespomenul. Skor su vyučovaní že pozor na ľudí ktorý povedia pán mi povedal…

  Takto to funguje v BB a ostatný pastori (nie uplne všetci) kopírujú ,dokonca používajú frázy spôsob hovorenia ,srandicky a mnoho iného od bb pastora. Ale vsimne si to len pozorovateľ ktorý pocuva mnoho iných kazateľov starých aj mladych…že je to v urcitom povýšeneckom duchu. ..
  Domáci sa teraz urazia.

  Píšem to preto lebo toto akože Bohu nemá vadiť a Torben nejde po božej kolajnici ?
  Ved ho pastori pozývajú. Pán Kocman študoval hmaty a zápasenie ale torbena slabo lajdácky a s predsudkami naštudoval.

  Vari Liečenie v Milosti bolo o zakladaní zborov?

  Ak to neni z Boha tak sa to rozpadne len aby sa pri vás nenašlo že teraz idete aj proti Bohu celkom ako tý farizeji a zákonníci.
  Veď toto presne toto je ten kvas s varovaním.

  Ps.

  Akože je v milosti uzdravovanie ked na výzvy chodia dookola rovnaký ľudia. A keď príde zahraničný kazateľ tak vyjde skoro celý zbor. A o 3 mesiace znova a o 3 mes znova a o rok znova….
  Pohania su uzdravovaný na ulici lahko ale v zbore zažiť zázrak trvalého uzdravenia je výnimočné. Všetci to vedia ale nik sa to neodváži povedať.

  Chýba pokánie. Chýba láskavosť milost milosrdenstvo naozajstné vzťahy. Chýbajú funkčný Starší ktorý sú plný ducha a múdrosti a koriguju pastora. Chýbajú proroci na budovanie chýba výklad chýba praktické učenie v teréne pre sluzobnosti..tak ako torben…namiesto toho posielaju do teol. škôl ale Pán Ježiš to tak nerobil. Keď mám rodinu a fyrmu nemôžem cestovať a učiť sa roky to čo zabudnem aj tak ale hlavne mi treba základy… to čo sa dá naučiť za deň a ostatne ma naučí a aj naučil učiteľ, Svetý Duch a z toho si pamätám večšinu a zostáva to vo mne.

  Reply
  • 7.6.2016 o 12:39
   Permalink

   Pamätám si plagáty z Milosti, kde sa volali ľudia na „uzdravenie pozitívnou energijou“. Žiaden Ježiš, ale pozitívna energia, žeby čarovanie? V Poprade to bolo v sobotu a v nedeľu dokonca zrušili službu.Keď som sa spýtal pastora, či vôbec niekto zostal z tohto liečenia v zbore- tak bol ticho… Netuším kto je autor tohoto článku, ale bude z blízkeho okolia pastorov, ak ním nie je. Nesloboda, do akej vťahujú ľudí, závislosť na HIT a učení z Univerzity. To isté sa dialo aj s Luteránmi. Kým si nezaložili univerzity, tak komunikovali , ako píšeš napriamo, dnes len cez pastora. Asi fakt musí prichádzať reformácia pohodlného života. Osobne poznám prípad umierajúcej hriešnice ktorú dali vyhodiť zo zhromaždenia….

  • 15.6.2016 o 11:09
   Permalink

   Ahoj, Juraj. Nikto tu nejde proti tomu hnutiu a proti Bohu „celkom ako ti farizeji a zakonnici“… Vidime skor iny problem – ze prave Torben a aj vase komentare idu proti cirkvi.
   Kazdemu sa paci to hnutie v tom, ze treba vyjst do ulic a tam sa deju divy a zazraky…
   Je tu len jedna vec, co je problem… ta silna namierenost proti lokalnym zborom. To zosmiesnovanie, ironia to odmietanie a ta odsudzovacnost voci lokalnej cirkvi. Preco si zvolil takuto metodu?

   Ked chce ist von, ved nech ide a nech tam buduje. Ale nech sa nesnazi rucat nieco, co ini postavili. Zda sa mi, ze on vo viacerych pripadoch ale nebuduje vonku, ale prave vybera kamene z uz existujucich stavieb. Tj., buduje z ludi z cirkvi (casto su to ti, co su sklamani z cirkvi).

 • 4.5.2016 o 10:38
  Permalink

  Jakubův 3:13-18 Kdo mezi vámi moudrý rozumný? Ať ukáže dobrým způsobem života své skutky v moudré tichosti. Máte-li však v srdci hořkou závist a soupeření, nechlubte se a nelžete proti pravdě. To není moudrost sestupující shůry,a ale pozemská, duševní, démonská. Vždyť kde závist a soupeření,a tam zmatek a kdejaká špatná věc. Moudrost shůry je především čistá, potom pokojná, mírná, poddajná, plná milosrdenství a dobrého ovoce, nepochybující, bez přetvářky. Ovoce spravedlnosti je v pokoji zaséváno těm, kdo působí pokoj.

  Reply
 • 29.4.2016 o 15:41
  Permalink

  Prosím autora článku aby sa pod tieto slová podpísal…. Ďakujem

  Reply
  • 29.4.2016 o 20:35
   Permalink

   Autor je hore

 • 28.4.2016 o 16:58
  Permalink

  stratene duse treba od pekla zachranovat tak, ako sa len da; verim Bohu, ze ziadna dusa nie je stratena a prevedie si kazdu dusu ponajprv k sebe; Duch Svaty je TEN NAJLEPSI RADCA, UCITEL, OBHAJCA … Boh vie, co robi, ak sa dotyka ludskych srdci, dusi i tiel << alebo by sme MU (Bohu) chceli radit, ako to ma robit???

  Reply
 • 28.4.2016 o 12:15
  Permalink

  Výsledkom Pavlovho kázania na misijných cestách bolo založenie zborov (Korint, Efez, Galácia, Kolosy, Filipy, Tesaloniky …). Potom bolo potrebné nájsť vhodných vedúcich, budovať a vzdelávať sa vo viere, bolo treba prejaviť lásku v bratských (dlhodobých) vzťahoch … A myslím si, že tento dobrý príklad sa oplatí nasledovať aj dnes. Samozrejme, že evanjelium treba kázať naďalej – a preto to robím(e). Sám Ježiš však povedal, že treba činiť učeníkov – a preto nestačí, že človek len uverí a prijme uzdravenie. Ježiš chce učeníkov, z ktorých povstanú Boží služobníci. Výsledkom kázania evanjelia na ulici buď bude zakladanie nových kresťanských zborov alebo nárast už tých existujúcich.

  Reply
  • 15.10.2016 o 22:16
   Permalink

   V souvislosti s předchozím příspěvkem mne napadá otázka, který sbor založil Ježíš? Byl to sbor ŘKC, ČCE, BJB, AC, KS, SŽ, MILOST, VÍRA … ? Ježíš vyučil 12 chlapů – a mnoha dalším zástupům sloužil. Oni byli Jeho učedníci a tvořili církev (ekklesia, shromáždění svatých). O letnicích byli naplněni Duchem svatým a připojilo se k nim 3000 lidí. Tito lidé zůstávali v učení apoštolů, společenství, lámání chleba a modlitbách atd. (Sk 2) Výsledkem byla jednota všech, kteří přišli k Pánu a stali se jeho učedníky.

   A co je problémem dnešní moderní „církve“? Je rozdělená na mnoho částí, které mezi sebou jednotu nemají… Jeho děti tuto jednotu teprve hledají.

   Jsme velmi daleko od toho za co se Pán modlil v Janovi 17:20-23:
   „Prosím i za ty, kteří ve mě uvěří skrze jejich slovo. Ať jsou všichni jedno, jako ty, Otče, ve mně a já v tobě; ať jsou i oni jedno v nás, aby svět věřil, že jsi mě poslal. Dal jsem jim slávu, kterou jsi dal mně, aby byli jedno, jako my jsme jedno. Já v nich a ty ve mně, aby byli dokonale jedno a aby svět poznal, že jsi mě poslal a že jsi je miloval, jako jsi miloval mě.“

   A to je právě otázka, kterou si klade každý člověk, který se nově obrátí k Ježíši: „A která církev je ta pravá?“

   Boží odpověď: „Já mám jednu církev na tváři celé země, jsou to všichni, kteří jsou vykoupeni drahou krví mého Syna, stali se Jeho učedníky a nemilovali svůj život až do smrti.“

   Pojďme svrhnout toho „žalobce bratrů“ satana, který neustále obviňuje svaté a působí mezi námi podezírání, nenávist, svár a rozdělení. (Zj 12:10-11) Jsme přece Ježíšovi lidé.

   Buďme vždy pokorní a mírní, trpělivě se navzájem snášejme v lásce a usilujme zachovávat jednotu Ducha, spojeni poutem pokoje. Je jedno tělo a jeden Duch, jedna naděje, k níž jsme byli povoláni, jeden Pán, jedna víra, jeden křest, jeden Bůh a Otec všech, který je nade všechny a skrze všechny a ve všech. (Efeským 4:2-6)

   A právě proto potřebuje dnešní církev reformaci. Ta začíná u každého z nás.

 • 28.4.2016 o 10:24
  Permalink

  Ano presne tak, problém nie je kázať na uliciach a uzdravovať nemocných. V každom zbore Milosti máme evanjelizačné týmy. Ľudia evanjelizujú aj osobne, do tejto služby sa môže zapojiť úplne každý. Oslobodenia, obrátenia a uzdravenia zažívame úplne bežne. Problém v tomto hnutí NR je, že tam cítiť protizborové myšlienky( vyzerá, že to nie je zborotvorné). Možno je to neumyselné, dúfajme, ukáže čas. Strom poznať po ovocí, a to chce čas.

  Reply
 • 28.4.2016 o 10:08
  Permalink

  Ono každé nové hnutie býva spojené s nejakými extrémami. V hnutí New Reformation je vidieť prácu Ducha Svätého a ich služba na ulici je pozoruhodná a inšpirujúca. Sám som bol z ich prvých videí veľmi nadšený, no menej už z ich vyučovania o cirkvi. Živé funkčné a stabilné zbory sú veľmi dôležité a obávam sa, že NR vylieva s vaničkou aj dieťa. Je prirodzené, že ako pastori sa tomuto bránime. Ovocím NR je okrem iného aj to, že ľudia pod vplyvom ich učenia opúšťajú zbory a to nie je dobré.

  Reply
  • 2.5.2016 o 5:23
   Permalink

   No je to trochu inak. Práve pastorami sú ľudia, ktorí týchto hľadajúcich, hladných, tých ktorí tak rušia príjemnú stabilnosť zo zborov vytláčajú. „Tradičné“ zbory sú v konkrétnych štruktúrach, v konkrétnom učení,v konkrétnych hraniciach, ktoré nie je tak flexibilné a schopné prijať slobodné rozhodnutia Ducha svätého. Máme konkrétne prípady zo Slovenska, kde ľudia pred tým ani netušili, že sa dá pracovať na ulici, keď sme s nimi vyšli na ulicu, boli nadšení a pri prvých uzdraveniach pochopili, že toto je služba nesenia evanjelia k ľuďom. Aké bolo ich prekvapenie, že boli vo vlastných zboroch vyhlásení, ako tí čo rozbíjajú zbory.
   Každé hnutie obnovy začalo vlastne mimo cirkvi (od Luthera po dnešok) a až keď sa postavili budovy, univerzity, štruktúry, učenie, tak práve vtedy Duch Svätý, ako ten vietor, z týchto „Živých(???) no funkčných a stabilných zborov“ odchádza. A ľudia ktorí mu naslúchajú sú najprv potláčaní na okraj a musia odísť – no toto pastori nevidia. A tvrdia, že im ľudí kradnú…

 • 28.4.2016 o 10:06
  Permalink

  a co je na tom zvláštneho? Veď to má robiť každý veriaci a každá cikev.

  Reply
 • 28.4.2016 o 8:50
  Permalink

  ja som už tri roky na ulici….a vonku svedčím tiež, ked sa dá…..v práci mám samých neveriacich….a ked som sa modlil za bolesti kolegýň, už si hovorili, že im to pomohlo a bolesti odišli…..ale viem jedno, že týchto ludí by som mohol pozvať do zboru, ale tam by určite nešli….tak verím, že ak sa ich Pán chce dotknúť tak to urobí a moje slová a presviedčanie k tomu netreba, ale Jeho moc uzdravujúca je silné svedectvo….a ked sa ludia začnú pýtať, tak to je už potom ľahšie im o Pánovi hovoriť….

  Reply
 • 28.4.2016 o 8:38
  Permalink

  Vladimír. Bol som súčasťou dvoch „úžasných“ cirkví. Do jednej by si ani dieťa nedal (Peťo Kuba povedal) a z druhej sa stala sekta uctievajúca pastora ako spasiteľa („kto nepočúva pastora, ide do pekla“), kde sa porušovali zákony SR pod heslom: odmietame svetské systémy. A obe, začínali tak úžasne – prebudením. Mám za sebou kickstart (a ani ma nenapadlo odísť z cirkvi kde slúžim, naopak, ešte som zintenzívnil) a pracujem v Rómskych osadách a uliciach ako som pracoval, dokonca ma to naštartovalo tak, že oslovujem každého človeka pokoja(ako je napísané) – kládol som ruky – aj teraz to robím, len sto krát intenzívnejšie. Ale koľko ľudí to robí v cirkviach? Ostatní sa v cirkviach len modlili za robotníkov do žatvy. Na kikstarte boli práve takí ľudia, ktorí chodili do cirkví, modlili sa za robotníkov ale nikto im neukázal, chodte do ulíc. Ani raz som tam nepočul: odíďte z cirkvi, naopak, vráťte sa a mente tie svoje cirkvi na živé, vychádzajúce cirkvi. Chodili sme po úžasných konferenciach, sedávali celé dni – na koľkých konferenciach ste boli, kde by sa polovica času pracovalo na uliciach, v obchodných centrách a brali ste ľudí nazad na tu úžasnú konferenciu a hneď ich krstili?? (su aj vínimkyThe Harvest of Grace 27.4 Žilina ). Dokonca dnes tí čo viedli prvý kikstart na Slovensku idú so mnou do osady na východe Slovenska – kde už je vybudovaná „regulárna“ služba. Skúste počúvať čo hovoria tí ľudia na videách. Len za posledné niekoľko dni som krstil štyroch ľudí a pri ďalších sa modlil a tí okamžite vyštartovali do ulíc-rovno z krstu začali klásť ruky a ľudia boli okamžite uzdravovaní a chceli vedieť viac. A idú so mnou do cirkvi,nikoho nenechávame na ulici. Vladko. Skús písať o niečom čo osobne poznáš, čo si napísal, či nie je Boj proti práci Ducha svatého či je to nozaj na základe Slova. Alebo je to….

  Reply
  • 28.4.2016 o 10:57
   Permalink

   Milý brat, zrejme máš na mysli cirkev v Poprade a Spišskej Novej Vsi. Sú to milí ľudia. Porozmýšľaj, prečo si tam nenašiel svoje miesto.

  • 7.6.2016 o 12:01
   Permalink

   Janko – asi si jeden z tých milýchľudí – nepodpísal si sa, tak asi chváliš sám seba :-))) trochu si ma pobavil. Ak Váš pastor by nedal dieťa do zboru, tak na vine je ten čo odišiel? Nabádaš: „porozmýšľaj prečo si tam nenašiel svoje miesto“ Neviem o akých zboroch je tu spomínané no tebou spomínané zbory má dvojnásobok členov mimo zboru ako v samom zboru – mimo je drvivá väčšina a má sa zamýšľať nad sebou a vedenie nemusí meniť nič? Každý z odídencov sa snažil pohovoriť, no ignorancia a autorita daná človekom im zmenu nedovolila urobiť. Nikde som v príspevku nevidel, žeby autor príspevku kritizoval ľudí – kritizoval systém, ktorý porušuje zákony SR a urobil si modlu z pastora. Začínam rozmýšľať nad tou Reformáciou práve kvôli týmto pastorom, ktorí sa rozhodli rozhodovať nad ľuďmi a napríklad tebou spomenuté vťahovali ľudí do obrovských dlhov vo finančnej pyramíde a neinformovali, že vytiahnuť peniaze je problém – asi aj preto väčšina bez „rozmýšľania“ odišla:-))) . Reformácia je zjavné potrebná, alebo sa pastorský systém zmení, alebo …. prídu ďalší reformátori – ale o tom to je celá história cirkvi.

  • 25.8.2017 o 13:13
   Permalink

   Musím iba súhlasiť s tebou

 • 27.4.2016 o 21:45
  Permalink

  Vidím ten strach ve vašich očích, že papírových věží uděláních z lidských snahy už začaly padat.

  Nevíte li že Církev je shromáždění svátí. A že ve εκκλησία se dělá jenom to co Duch Svatí řídí skrz učedníků které se daly do hromady, tak jak to Mu se chce.

  Otevřete si vaší Bible a důkladně si přečtěte co je příkaz od Boha – jak má probíhat shromážděních svátých

  – 1 Korintským‬ ‭14:26-37
  „Co s tím, bratři? Když se scházíte, každý něco přináší – někdo píseň, někdo vyučování, někdo zjevení, někdo jazyk a někdo výklad. Ať se to všechno děje k vzájemnému posílení. Chce-li někdo mluvit v jazycích, ať mluví postupně dva nebo nejvýše tři a někdo ať vykládá; když tam ale nebude, kdo by to vykládal, pak ať ve shromáždění mlčí a mluví jen pro sebe a pro Boha. Proroci ať mluví dva nebo tři a ostatní ať to rozsuzují. Dostane-li zjevení někdo jiný z přítomných, pak ať ten první mlčí. Můžete přece jeden po druhém prorokovat všichni, aby se všem dostalo poučení a povzbuzení. Proroci mohou své puzení ovládat; Bůh přece není Bohem zmatku, ale pokoje – tak je tomu všude, kde se shromažďují svatí. (Vaše ženy ať při shromážděních zůstávají tiše. Nemají povídat, ale být poslušné, jak ostatně říká i Zákon. Když jim něco není jasné, ať se ptají doma svých manželů. Je to přece ostuda, když žena při shromáždění povídá.) Vyšlo snad Boží slovo od vás? Dorazilo snad jen k vám? Kdo si myslí, že je prorok nebo duchovní, měl by poznat, že to, co vám píšu, je Pánovo přikázání.“

  není li tam že „každý něco přináší“,
  že shromážděných svátých je pro „vzájemnému posílení.“,
  umíte li všichni prorokovat? – „Můžete přece jeden po druhém prorokovat všichni“
  nevíte li že „tak je tomu všude, kde se shromažďují svatí“
  nevíte li „že to, co vám píšu, je Pánovo přikázání“

  pokud to ve vaší církve takhle není … a máte jenom několik který něco přináší a ostatní jenom poslouchají, tak už máte problém s „Pánovo přikázání“
  pokud ve vaší shromáždění ne všechny jsou svátí, tak už máte problém s „Pánovo přikázání“

  nevíte li že „Žeň je obrovská, ale dělníků málo. Proto proste Pána žně, ať vypudí dělníky na svou žeň.“
  nevíte li že „Jděte. Hle, posílám vás jako beránky mezi vlky.“
  nevíte li že „Uzdravujte v tom městě nemocné a říkejte jim: ‚Přišlo k vám Boží království.‘“
  nevíte li že „Ježíš k nim přistoupil a řekl: „Je mi dána veškerá moc na nebi i na zemi. Proto jděte. Získávejte učedníky ze všech národů, křtěte je ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého a učte je zachovávat všechno, co jsem vám přikázal. A hle, já jsem s vámi po všechny dny až do skonání světa.““

  UVIDÍME SE NA ULICÍCH, tam kde je žeň

  Reply
  • 7.6.2016 o 11:50
   Permalink

   Permalink:-))) trochu si ma pobavil. Ak Váš pastor by nedal dieťa do zboru, tak na vine je ten čo odišiel? Nabádaš: „porozmýšľaj prečo si tam nenašiel svoje miesto“ Neviem o akých zboroch je tu spomínané no tebou spomínané zbory má dvojnásobok členov mimo zboru ako v samom zboru. Nikde som v príspevku som nevidel, žeby autor príspevku kritizoval ľudí – kritizoval systém, ktorý porušuje zákony SR a urobil si modlu z pastora.

 • 27.4.2016 o 19:41
  Permalink

  Kritika úplně „mimo mísu“!!

  Reply
 • 27.4.2016 o 19:11
  Permalink

  A co jiného je Torben a jeho přátelé modlící se a sloužící na ulici, než Boží církev? Kde se dva neb tři sejdou… Myslím že vám když takto označujete bratry a Boží služebníky za vlky, jste jako Diotréfes ze 3.Janovy. Jde vám jen o moc a o koryta, hoši, jako farizeům.

  Reply
 • 27.4.2016 o 18:43
  Permalink

  Tohle se mě nelíbí ten článek je mimo. Kdo ti dal pravomoc tu odsuzovat Božího služebníka nesoucího ovoce?

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *