Jednoduchý pokus ukázal, že Facebook nadržuje Palestincům

Před závěrem roku proběhl zajímavý pokus. Byly vytvořeny dvě téměř identické facebookové stránky, které se lišily pouze v jednom bodě – jedna se jmenovala „Zastavte Palestince“, druhá pak „Zastavte Izraelce“. Autoři poté od 29.12. začali na obě stránky přidávat nenávistné příspěvky – vždy jen se změněným subjektem Izrael/Palestina.

První z příspěvků zněl: „Sionisté si ukrajují kousek po kousku z Palestiny a svět o tom mlčí. Musíme je za každou cenu zastavit!“, a na druhé stránce zase: „Velká země Izrael se musí brzy navrátit z rukou muslimského nepřítele pod suverénní židovskou nadvládu. Musíme toho za každou cenu dosáhnout!“ A další: „Sionistická armáda se dnes více než kdy jindy dopouští násilí vůči palestinským dětem. Tyto děti osvobodí Palestinu krví a ohněm a zničí sionistické nájezdníky!“ versus „Stále více vojákům izraelské armády je jasné, že je potřeba zničit arabského nepřítele. Jsme připraveni na válku s nepřítelem!“ A intenzita příspěvků se zvyšovala: „Smrt všem Židům!“. „Smrt všem Arabům!“. „Takto chceme vidět všechny Izraelce. Smrt Izraeli!“. „Takto chceme vidět všechny Palestince. Smrt Palestině!“.

V dalším kroku pak autoři nahlásili obě stránky Facebooku jako nevhodné. Ještě tentýž den byla protipalestinská stránka uzavřena. Facebook na to odpověděl standardně: „Prozkoumali jsme stránku, kterou jste nahlásili kvůli věrohodné hrozbě násilí, a zjistili jsme, že porušuje naše Community Standards (Komunitní standardy).“ Stránka proti Izraeli ale uzavřena nebyla, i přesto, že obsahovala stejné příspěvky. Facebook autorům napsal, že stránka neporušuje žádná pravidla. Ze dvou stránek byla tedy uzavřena ta, která se stavěla proti Palestincům. Ta, která vyhrožuje Izraeli, funguje dodnes.

Otázka zní: jedná se o pouhou náhodu? Nebo se prostě jen dva pracovníci Facebooku každý trochu jinak vyspali? Nebo to prostě posuzoval robot, který je špatně nastaven? Dvojité standardy, na které tento případ ukazuje, jsou zarážející. Paradoxně vyznívá také fakt, že sám šéf Facebooku, Mark Zuckerberg, pochází ze židovské rodiny.

Zdroj: mediahub.cz, 6.1.2016; Zdeněk Strnad/The big facebook experiment (video)

Foto: Ze dvou nahlášených stránek byla uzavřena pouze ta, která se stavěla proti Palestincům. The big facebook experiment (video)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *