Izrael v Praze ocení 116. Spravedlivého mezi národy z řad Čechoslováků, Vladimíra Vochoče

PRAHA – Bývalý československý diplomat se v pondělí 14. listopadu dočká izraelského ocenění Spravedlivý mezi národy. Při ceremonii, která proběhne na Ministerstvu zahraničí České republiky v Černínském paláci v Praze, jej převezme z rukou velvyslance státu Izrael, Garyho Korena, diplomatův prasynovec David Vochoč. Vladimír Vochoč působil v letech 1938 až 1941 jako československý konzul ve francouzkém městě Marseille. Vydával cestovní doklady mnoha židovským rodinám a rakouské a německé inteligenci. Svou činností umožnil stovkám lidí uprchnout před nacistickým režimem a dal jim šanci dostat přes Španělsko a Portugalsko do zámoří. Za objevením příběhu stojí český historik Adam Hájek, jehož práce velkou měrou přispěla k udělení tohoto ocenění, které uděluje památník obětem holocaustu Jad vašem lidem, kteří nezištně pomáhali během 2. světové války pronásledovaným obětem nacistického režimu. Vladimír Vochoč je již 116. Čechem, či Čechoslovákem, kterému Izrael titul udělil.

Podle Američana Variana Frye, kterému Vladimír Vochoč pomohl a Američan na oplátku tisk pasů financoval, patřil český diplomat ke „staré škole“ a ne zcela legální činnost konzulátu se mu příliš nelíbila. To potvrzuje i Vochočovo vysvětlení poskytnuté nadřízeným, kteří mu vydávání pasů cizí politické emigraci vyčítali: „Činil jsem tak u vědomí, že v daném případě je v Marseilli a v dalším území takřka jediný úřad, který vydáním cestovního pasu pomůže lidem, nacházejícím se nezaviněně ve velmi trapné tísni, k vytouženému odjezdu.“

V polovině října 1940 se nacisté rozhodli zakročit a nařídili Vochočovi, prostřednictvím marseillské prefektury, aby konzulát zavřel. Vochoč se však s prefektem dohodl na následujícícm postupu: Z budovy sundá československý znak i vlajku a na všechny oficiální dokumenty připojí razítko „en liquidation“ – zrušeno. Úřad tak udržel v chodu ještě dalších pět měsíců.

V polovině března 1941 byl Vochoč zatčen a internován v centrální části Francie, ale to mu zřejmě zachránilo život, protože jej už dlouhou dobu sledovali němečtí agenti. Po několika měsících se mu podařilo s pomocí amerického konzula vycestovat ze země. Chtěl se dostat do Spojených států a vrátit se do akademického prostředí. Do exilové vlády v Londýně si jej ale vyžádal Jan Masaryk. Pro Vochoče to však nebyla nijak zajímavá funkce, a tak se, vedle politického působení, začal věnovat studiu mezinárodního práva. Po únoru 1948 by z ministerstva propuštěn a následně odsouzen za velezradu. Z vězení se dostal na amnestii až v roce 1960.

Vochoč byl za svou činnost oceněn in memoriam ve Francii, kde obdrže čestnou funkci velvyslance, OSN jej v roce 2000 zařadila mezi 84 světových diplomatů, kteří riskovali životy pro záchranu Židů a nyní se mu dostává i pocty od státu Izrael, který jej zařadil mezi Spravedlivé mezi národy. „Titul Spravedlivý mezi národy do dneška obdrželo 115 občanů České republiky. Většina z nich posmrtně, předávací ceremonie se však účastní jejich příbuzní, představitelé českého státu, zástupci židovské komunity, a pokud je to možné, tak i zachránění lidé. Jména Spravedlivých mezi národy jsou zapsána na Zeď cti v Zahradě spravedlivých v památníků Jad vašem v Jeruzalémě,“ vysvětlil izraelský velvyslanec v Praze Gary Koren.

 

zdroj: ztis.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *