Irán opět zahájil výstavu karikatur holocaustu

TEHERÁN – Masuod Shojai-Tabatabai, jeden z organizátorů každoroční soutěže karikatur znázorňujících holocaust právě probíhající v Teheránu, uvedl, že jejím cílem není popření holocaustu či „zesměšňování jeho obětí“. Poté však dodal, že se svět stal svědkem podobného masakru spáchaného „sionistickým režimem v Palestině“. Není překvapením, že se některé karikatury zaměřují na nejrůznější zpodobnění současného izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jedna kresba jej dokonce pojala coby člena ISIS s šavlí v ruce. Jiná karikatura představuje Židy nesoucí rakev, na níž je napsáno slovo holocaust, přičemž jsou v jejím boku umístěna děla. Holocaust je prý tak pro Izrael nástrojem pro odvedení pozornosti od toho, co „páchá“ v Gaze. Soutěž ostře odsoudilo americké Muzeum holocaustu a zpochybnilo tvrzení íránského ministra zahraničí Mohammada Javada Zarífa, že s ní íránské státní orgány nemají nic společného.

5104c67ea16a5dccd1830e8ad297c5e2
Soutěžní karikatura autora Naji Benaji – Maroko

„Organizace navázané na soutěž jsou sponzorovány nebo podporovány vládními subjekty, islámské revolučních gardy, teheránskou radnici a ministerstvo kultury a islámského vedení nevyjímaje. Ročníky soutěže 2006 a 2015 proběhly se souhlasem i podporou vládních představitelů i agentur,“ uvedlo muzeum. Zaríf tato tvrzení minulý týden v rozhovoru pro list The New Yorker popřel a prohlásil, že soutěž pořádá nevládní organizace.

Výstavu kritizoval i prezident Světového židovského kongresu Ronald S. Lauder, který v pátek (13.5.) uvedl, že je „znechucen“ skutečností, že se Írán opět rozhodl vystavit „karikatury popírající a zesměšňující holocaust.“ Dodal, že Írán svou podporou podobných akcí propagujících antisemitismus a historický revizionismus zcela neguje snažení přesvědčit svět, že je umírněným státem a že se zcela distancoval od přání bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda „vymazat Izrael z mapy světa“.

Íránský karikaturista žijící v exilu, Nikahang Kowsar , v blogu elektronického vydání listu Times of Israel výtky amerického Muzea holocaustu podpořil s tím, že íránská vláda zcela jistě soutěž i přidruženou výstavu podporuje. Zarífa označil za lháře, což doložil jiným jeho tvrzením, že islámský režim „nevsazuje do vězení lidi kvůli jejich názorům“. Íránskou každoroční soutěž odsoudila i šéfka organizace UNESCO Irina Bokova.

Zdroj: ztis.cz