Dva pochody – dva různé světy

Brazilské Sao Paulo, jedno z největších měst světa, se v jednom týdnu stalo dějištěm jak „Pochodu pro Ježíše“, tak již dvacátého pochodu hrdosti homosexuálů.

Duhový pochod
Duhový pochod

Brazílie je považována za největší katolickou zemi světa, ačkoli počet katolíků neustále klesá a zároveň prudce roste počet evangelikálních (znovuzrozených) křesťanů.

Počet Brazilců, kteří se považují za evangelikální křesťany, se zdvojnásobil z 9% v roce 1991 na 20% v roce 2010, jak vyplynulo z jedné brazilské studie uvedené v Americas Quarterly. Průzkum rovněž ukázal, že za stejné časové období klesl počet katolíků z 83 na 68 procent.

V úterý 26. května se do ulic vydaly desítky tisíc evangelikálních křesťanů. Ani organizátoři pochodu, ani policisté nebyli schopni odhadnout přesný počet. Církev Reborn in Christ (Znovuzrozeni v Kristu), která pochod uspořádala, nicméně odhaduje, že účast pravděpodobně přesáhla loňský rekord 350 000 účastníků.

Ježíš - naše záchrana
Ježíš – naše záchrana
Ježíš ve středu všeho dění
Ježíš ve středu všeho dění

Na cestě ulicemi Sao Paula provázelo průvod i deset vozů s reproduktory, které vyhrávaly křesťanskou hudbu. Asi po pěti kilometrech chůze účastníci dorazili na náměstí, kde se až do noci střídaly na pódiu nejrůznější křesťanské kapely. Z fotografií je vidět, že se pochodu účastnily celé rodiny, včetně batolat, a také mnoho mladých lidí. Oblečení a chování účastníků se také na první pohled liší od typicky divokých brazilských karnevalů.

Církev Reborn in Christ pochod popsala jako „největší křesťanské setkání na světě.“

V neděli 29. května pak LGBT aktivisté uspořádali největší „pochod hrdosti“ na světě. Organizátoři oznámili, že se do průvodu zapojily asi 2 miliony lidí. Letošní ročník pochodu měl za cíl „zvýšit povědomí o LGBT osobách“, přestože manželství osob stejného pohlaví jsou v zemi povolena už od roku 2013. Hodnoty prezentované na tomto pochodě není potřeba rozepisovat, fotografie to řeknou výstižněji.

Co inspirovalo tento převlek
Co inspirovalo tento převlek
Jaké hodnoty stojí za to následovatt
Jaké hodnoty stojí za to následovat?

 

Tyto dvě události dobře vystihují rozcestí, na kterém stojí nejen Brazílie, ale všichni na tzv. Západě. Je možné buď následovat Ježíše a vybrat si cestu života, na které najdeme uzdravení, odpuštění, dobré rodinné vztahy, svobodu od závislosti a strachu. Nebo si můžeme vybrat cestu sekulárního liberalismu, která se zdá být na první pohled lákavá a moderní, ve skutečnosti však vede k sebezničení. Stačí se podívat do tváří účastníků obou pochodů a zamyslet se. Kdo z nich má asi šťastnější a smysluplnější život? Kdo se umí radovat i bez alkoholu a drog?

 

Momentka z pochodu
Momentka z pochodu

 

Zdroje: CBN News a Evangelical Focus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *