Čínská kazatelka propuštěna z vězení

Po sedmi letech vězení se 10. října pastorka čínského megasboru v provincii Shanxi konečně dočkala propuštění z vězení.

Na pokyn místní vlády vyrazilo zrána 13. září 2009 přes 500 strážníků a policistů v civilu na razii proti církvím. Násilím se vlámali do církevních budov i do továrny na boty patřící křesťanům. Zbili a zranili více než 100 křesťanů, některé tak, že upadli do bezvědomí. O deset dnů později poslala vláda demoliční četu s bagry a buldozery, aby srovnali mnoho církevních budov se zemí. Vládní zaměstnanci rozbíjeli dokonce i televize, ledničky, auta a kuchyňské spotřebiče, aby způsobili křesťanům co největší škody.

Následně byla zatčena i pastorka Yang Rongli a její manžel Wang Xiaoguang, kteří se vydali do provinční metropole Taiyuan protestovat proti zboření své církevní budovy v městě Linfen.

Dvacátého pátého listopadu 2009 byli uznáni vinnými z „podněcování davu k rušení veřejného pořádku“, rozuměj, ze svolání veřejného modlitebního shromáždění dne 19. září. Yang a Wang byli odsouzeni k sedmi a třem letům vězení a k pokutě 40 000 jüanů (asi 140 000 korun). O pět dnů později byli odvezeni na dva roky do pracovního tábora.

Yang byla nucena si odsedět celý trest navzdory protestům, že obvinění bylo vykonstruované.

Na Yang byly po propuštění patrné známky špatného zacházení a tvrdých podmínek ve vězení. Kvůli podvýživě a nedostatku slunečního světla jí zcela zešedivěly vlasy, trpí dvěma ledvinovými kameny, cukrovkou a srdečními problémy.

Navzdory špatnému zdravotnímu stavu byla Yang v dobré náladě, radovala se z propuštění, nestěžovala si a nepociťovala žádný vztek, hořkost nebo lítost.

I po propuštění brání čínská vláda Yang, aby se scházela s novináři a poskytovala rozhovory.

Organizace China Aid informuje o bezpráví, které zažívají kromě Yang Rongli i další, projevuje solidaritu pronásledovaným křesťanům a usiluje o dosažení náboženské svobody v Číně.

Originál článku najdete na Charisma News.