Archeologové našli další důkazy o Babylonském zničení Jeruzaléma

Izraelští archeologové nedávno objevili 2 600 let staré artefakty, které dávají další konkrétní důkazy babylónského zničení Jeruzaléma kolem roku 586 p.n.l.

Úřad pro starožitnosti v Izraeli oznámil objev jen několik dní před Tisha B’Av – židovským postním dnem, jenž připomíná výročí zničení prvního chrámu Babyloňany a druhého chrámu Římany v roce 70 n. l. Půst začal 31. července při západu slunce. Oznámení přišlo v čase velkých nepokojů v okolí Temple Mount (Chrámové hory) – nejsvětějšího místa judaismu a třetího nejsvětějšího místa pro islám po Mekce a Medině.

Během čtyř měsíců vykopávek, které se uskutečnily v Národním parku u Jeruzalémské hradby nedaleko starého města Jeruzaléma, našli archeologové zuhelnatělé dřevo, keramiku, rybí šupiny a kosti, hroznová semena a vzácné artefakty pokryté spáleným uhlím a vrstvami stavebních sutin. Mezi nejdůležitější nálezy patří velké množství skladovacích nádob, z nichž některé měly rukojeti s vyraženými obrazy okvětních růží nebo rozety.

„Tyto pečetě jsou typické pro konec prvního období chrámu a používali se pro administrativní systém, který se rozvinul ke konci židovské dynastie,“ jak uvedli vedoucí výkopových prací Joe Uziel a Ortal Chalaf. Tehdy byl Jeruzalém hlavním městem Judského království. “Klasifikace objektů pomocí těchto pečetí usnadnila kontrolu, dohled, shromažďování, uvádění na trh a uchovávání výnosů z plodin.”

Vykopávky také odhalili umělecky tavenou menší slonovinovou sochu ženy, jejíž vlasy byly vyřezány v „egyptském stylu“, což naznačuje bohatství některých obyvatel starobylého města. Vykopávky také ukázali, že starobylý Jeruzalém byl větší než si mnozí mysleli. Předtím, než byl zničen, přečníval za hranicí již vykopané městské stěny.

„Během celé doby železné procházel Jeruzalém neustálým růstem. Jednak výstavbou početných městských hradeb, ale i tím, že se město později rozšířilo i za ně,“ řekl Uziel a Chaláf

 

zdroj: christianheadlines.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *