Americký vs český Bůh

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny vs Anděl páně

Šel jsem do kina. Na doporučení své dcery, jsem šel s manželkou na americký film Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny. Film o životě muže jménem Desmond Doss, křesťana, muže věřícího v Boha, muže, který se rozhodl bránit svou vlast beze zbraně v ruce. Příběh o podceňování, pohrdání a šikanování muže, vojáka, jehož víře nikdo nerozumí a který, v ohni nejprudšího boje vynese na svých zádech 75 raněných vojáků své zničené jednotky. Příběh hrdiny, muže, který v nejprudší bitvě, kdy vojáci padají po desítkách a Ďábel a smrt tančí svůj tanec, volá k Bohu „Proč tu jsem? Co mám dělat?“, aby v zápětí uslyšel zoufalé volání raněného: „God. help me, help, me…“ . Muže, vyčerpaného na smrt, který sám pod palbou nepřítele, volá k Bohu: „Ještě jednoho, Pane, ještě jednoho…“.

Silný příběh. Poprvé jsem v kině zažil, že Bůh a víra v něj, byl diváky vnímán s úctou, že věřící byl vnímán jako hrdina, někdo, kdo má víc než ti, kteří nevěří. Poprvé jsem také vnímal dojetí a slzy několika diváků okolo mně…

Shodou okolností dávali ve vedlejším sále druhý díl oblíbené pohádky Anděl páně. Také film o Bohu, tentokrát o tom, jak jej vnímáme my Češi. Milý popleta Bartoška, Bůh všemohoucí, andělé, ďáblové, Bohdalka v očistci…Režisér, katolík Strach, natočil jistě vděčnou a divácky přijímanou pohádku. Ale ono je to víc než pohádka, ono to ukazuje, kým je Bůh pro nás, Čechy. Popleta, kterému se pomalu, ale jistě nebe a jeho provoz vymyká z ruky, Bůh faráře Otíka ze „Slunce, seno jahody“, celé je to takové milé, vánoční, laskavé a kulturní. Má to jen jednu chybu – celé je to lež.

Bůh takový není a nebe takové není a konečně, ani svět takový není.

Žijeme ve světě, kde jsou děti zabíjeny, zajatcům řezány hlavy a kde válka, Ďábel a smrt opět tančí své tango. Nežijeme v pohádce, ale ve světě, který zoufale potřebuje Boha, světě, který volá: „Help me, help me!“.

Bůh toto volání vyslyšel, a poslal Spasitele. Nyní o vánocích si to bude svět připomínat.

Na tobě a na mně však Bůh chce víc, než si to připomínat. Postavme se „do mezery“ za tento svět a volejme k Bohu, připomínejme mu, že On slíbil, že když se jeho lid k němu obrátí, napraví své cesty, tak On , Bůh, uzdraví zemi….

A naše země je smrtelně nemocná. Raněná nevírou potřebuje uzdravit.

Bůh, ke kterému se obracel Desmond Doss, ten má moc uzdravit!

Díky, že není jen americký!

3 komentáře k “Americký vs český Bůh

 • 12.2.2017 o 22:00
  Permalink

  Tož asi TAK..
  ..natočil to poněkud BIGOTNÍ KATOLÍK,co má občas problém kromě svého alkoholismu zvádnout i své MANIAKÁLNÍ EGO….

  ..ale jak se říká: SVŮJ K SVÉMU a PROTI „gustu“ ŽÁDNÝ DIŠPUTÁT..
  (ty další recenze třeba ani raději nečtěte..)

  Zeck ***

  Gibson je zkrátka psychopat. První polovinu přepálené stopáže provede diváka za ručičku až nemístně sentimentálním kýčem, ve kterém děsně rovný americký Mirek Dušín poznává vzrušující taje prvních polibků, vzrušující taje zromantizované armády, ve které seržant místo obvyklé buzerace mužstva raději vymýšlí geniální satirické vtipy, aby zpevnil břišní svaly svých mužů, prožije si jakousi utopickou parodii na soud, kde se nad zatraceným případem zasalutuje a uznale pokývá hlavou jakmile se na scéně objeví ztroskotaný alkoholický násilník, který je ale ve fešné uniformě z první světové.

  No a pak ten australský psychopat tuhle marcipánovou navoněnou trapnost vezme a ve druhé půlce jí s plnou pompou uřízne hlavu motorovou pilou, kdy předvede až absurdní krvavé porno, ve kterém po výbuchu granátu postavy vojáků neodlítnou jen metr daleko, ale udělají u toho dvojité salto s pěti vruty, z nosu jim přitom chčijí litry krve a zbytek těla je v plamenech od salvy plamenometu, všude se vojáci kloužou po střevech a mozcích svých zabitých spolubojovníků, bajonety se zabodávají do hlav jak když bičem mrská a podobná perverzní šílenost na plátně, která mě po deseti minutách úplně odrovnala.

  Já fakt oceňuju úvodní scénu z Ryana jako krvavě realistickou a fakt úchvatně natočenou válečnou scénu, ale i když byla taky brutální, měl jsem z ní pocit takové pokory a respektu ze strany režiséra. Gibson to natočil ještě víc krvavě, ale takovým tím ujetým způsobem, kdy jsem měl pocit, že sleduji chtěnou parodii a ten antisemita si u toho natáčení honí péro, šňupe kokain a s tím svým šíleným výrazem řve: „VÍÍÍC KRVEEE, KURVAAA“.

  Ne, vážně to jako celek moc nefungovalo, minimálně ty dvě naprosto odlišné poloviny to příšerně sráží. Ta první je regulérní pohádka a ta druhá nemít tu fakt (až moc) efektní akci, nestála by za řeč. Ten chlap byl sice náboženský fanatik naruby, ale nesmírný borec a „hrdina“.

  Škoda, že ten příběh nenatočil někdo při smyslech, přesto musím uznat, že lepší válečnou akci jsem od zmiňovaného Ryana neviděl, i když po deseti minutách je ta razance taková, že člověka úplně otupí. 64%

  http://www.csfd.cz/film/411301-hacksaw-ridge-zrozeni-hrdiny/komentare/

  Reply
 • 9.12.2016 o 11:24
  Permalink

  Dobrý den, pane Barčíku, především, nepíši o tom, jak vnímají čeští bratři Boha, ale jak jej vnímá česká veřejnost. Dále, myslím, že o tom vím dost (jsem Čech a 60 let zde žiji) a ten článek, který podle mne sedí na 100%, nepíši na základě dvou filmů, ale na základě mých zkušeností, mého života, z toho 33 let jako věřícího. Pokud se budete zajímat o příběh Desmonda Dosse, zjistíte, že film jej opisuje věrně. Nakonec, jak rád bych se mýlil… Ale nemyslím si, že na Slovensku je to výrazně jiné, možná ještě více katolické, což ovšem není žádná výhra!

  Reply
 • 5.12.2016 o 18:45
  Permalink

  Dobrý deň pán Kocman. Prepáčte ale vôbec s Vami nemôžem súhlasiť v tejto otázke. Vy chcete na základe dvoch filmov, (pričom jeden ste len počuli z vedľajšieho sálu) písať ako, ktorý národ vníma Boha?
  // „Ale ono je to víc než pohádka, ono to ukazuje, kým je Bůh pro nás, Čechy“ //

  To snáď nemyslíte vážne! Viete v koľkých amerických filmoch je Boh hrubo zosmiešňovaný? Pre mňa dosť prízemné súdiť ako vnímajú Českí bratia Boha podľa jedného filmu, a súdiť ako vnímajú Boha za oceánom…

  Na Váš film, ktorý ste videli v kine sa dá napísať Vaším slovníkom asi takto. Má to jednu chybu, z veľkej časti je to lež, ktorú Hollywood pretavil do filmu, ktorý má priniesť do jeho kasy veľa dolárov…

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *