16 bombových výhrůžek během jednoho dne

WASHINGTON/LONDÝN – Telefonické výhrůžky bombou obdrželo v pondělí 9. ledna naráz 16 židovských škol, školek a dalších institucí v 6 státech na východním pobřeží USA. Stovky lidí od New Jersey až po Kalifornii byly evakuovány, načež se zjistilo, že se jednalo o planý poplach a v žádném z židovských center bomba uložena nebyla. Stejný scénář se v tentýž den odehrál i ve Velké Británii, kde byl výhrůžný telefonický vzkaz doručen třem židovským školám v Londýně. I zde však policie a záchranné složky po prohledání budov nenašly žádné výbušniny. Zatím není jasné, zda tyto telefonáty představovaly koordinovanou poplašnou zprávu. Některé telefonáty byly předem nahrané, jiné zas volal dotyčný napřímo s tím, že užil techniku k zastření hlasu. Podle Paula Goldenberga, ředitele Secure Community Network, která koordinuje bezpečnost ve spolupráci s Židovskou federací severní Ameriky, nejspíš pocházely z jediného zdroje. „Všechny ty zprávy byly falešné, s cílem způsobit maximální rozrušení,“ řekl Goldenberg.

Goldenberg sice nesdělil, o jaká židovská centra v jakých státech se konkrétně jednalo, ale média přinesla zprávy o evakuovaných centrech v Marylandu, Floridě, Tennessee, Jižní Karolíně, Kalifornii a New Jersey. Například ve floridském Miami byla zpráva o umístěné bombě obdržena v 11 hodin místního času dvěma místními židovskými centry. Z centra Davea a Mary Alperových muselo být evakuováno na 300 dětí na tenisové kurty a do okolních budov, načež rodičům, kteří pro ně přijeli, bylo zabráněno se s nimi setkat až do doby, dokud policie nezajistila celou budovu. V druhém židovském komunitním centru na Pine Tree Drive v Miami Beach se v inkriminované době nacházelo jen několik lidí.
V Londýně podle místního tisku obdržely telefonní výhrůžky o nastražené bombě tři židovské školy. Metropolitní policie obdržela zprávu o telefonátech do škol Roehampton, Illford a Brent okolo 10:30 ráno. Community Security Trust, organizace zabývající se bezpečností britského židovstva, oznámila, že „několik málo židovských škol obdrželo výhrůžky bombou, stejně tak jako několik málo nežidovských škol napříč zemí.“

zdroj:ztis.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *